Relikwie św. Katarzyny Labouré w toruńskim sanktuarium

Do sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu wprowadzono w sobotę relikwie św. Katarzyny Labouré. To jej Matka Boża przedstawiła Cudowny Medalik.

Przekazanie relikwii nastąpiło w ramach trwającej Nowenny do Matki Bożej od Cudownego Medalika. Jest również związane ze 188. rocznicą objawień.

– Tych objawień Cudownego Medalika było więcej. I ustanowione święto objawienia Cudownego Medalika przez siostry miłosierdzia. Pan Bóg ma miłosierdzie – bezgraniczna miłość – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wśród kilku objawień jedno było najważniejsze – to z 27 listopada 1830 r. – wspomniała s. Krystyna Fundakowska.

– W którym Maryja ukazała się jako niepokalana – w postawie stojącej, z rozpostartymi rękami, z której biły promienie jasne i ciemniejsze. Potem postać odwróciła się w kształcie medalu – powiedziała s. Krystyna Fundakowska.

Na drugiej stronie medalu był krzyż, litera „M” i dwa serca, otoczone 12 gwiazdami.

– Matka Boża poprosiła s. Katarzynę, aby postarała się, by na ten wzór został wybity medalik – dodała.

I tak też się stało. Za jego przyczyną działo się wiele łask i dlatego nazwano go Cudownym Medalikiem. Relikwie św. Katarzyny Labouré to już 33. w toruńskim sanktuarium – podkreślił kustosz o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Bardzo dużo pielgrzymów, przybywających do naszego sanktuarium, mówi nt. Cudownego Medalika. By czcić Matkę Bożą w tym wizerunku. Wiemy, że Cudowny Medalik związany jest ze św. Katarzyną Labouré. Dlatego też poprosiliśmy siostry szarytki, aby mogły niejako spełnić prośbę pielgrzymów – wskazał o. Andrzej Laskosz.

Matka Boża mówiła, że wszyscy, którzy będą nosić Cudowny Medalik, otrzymają od Maryi specjalne łaski. W Polsce wielkim propagatorem Cudownego Medalika był św. Maksymilian Maria Kolbe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj