fot. Monika Bilska

Relikwie błogosławionej Marii Karłowskiej w toruńskim sanktuarium

Do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wprowadzone zostały relikwie założycielki sióstr pasterek błogosławionej Marii Karłowskiej.

– Dzisiaj szczególne nasze – wasze święto – mówił do Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Święto bo do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wprowadzone zostały relikwie założycielki sióstr pasterek bł. Marii Karłowskiej.

– Matka nasza bł. Maria Karłowska poświęciła się zagubionym dziewczętom w myśl hasła: „szukać i zbawiać, co było zginęło”. Wszystkie dziewczęta – prostytutki, alkoholiczki, narkomanki – wszystkie ówczesne, po dzień dzisiejszy, bo charyzmat trwa już 125 lat. Tym dziewczętom się poświęcała – podkreślała przełożona generalna Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej Matka Gracjana Zborała.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia.

– Matka Maria Karłowska doświadczyła miłości. Poszła za miłością. To jest bardzo istotne doświadczyć prawdziwej miłości. Jeżeli będziemy wierni to będziemy szli za tą miłością przez całe życie – akcentował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Siostry Pasterki przez obecność relikwii w toruńskim sanktuarium chcą przybliżyć postać swojej założycielki wszystkim Polakom.

Jak podkreśla s. Joanna Szczuczko bł. Maria Karłowska – jest wzorem szczególnie dla młodego pokolenia.

– Może być dla nich wspaniałym przykładem jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, ale także jak służyć tym najbiedniejszym, służyć tym co mamy, a mamy bardzo wiele.  Bardzo ważne jest, aby angażować się w te problemy społeczne, które widzimy, że narastają i potrzebują rozwiązania. Maria niech będzie dla nas przykładem modlitwy zaangażowania i ofiarowania siebie – mówiła s. Joanna Szczuczko, zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Obecność relikwii jest dla nas czymś bardzo wyjątkowym – podkreślał kustosz sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Chcemy też pokazać pielgrzymom, że święci są specjalistami w różnych dziedzinach i przez nich mamy się modlić do Pana Boga – akcentował o. Andrzej Laskosz CSsR.

Siostry pasterki głęboko wierzą, że toruńskie sanktuarium zostanie mocno ubogacone przez fakt obecności relikwii i wszyscy pielgrzymi będą mogli od dziś swoje troski i kłopoty wkładać w ręce Matki założycielki ich zgromadzenia bł. Marii Karłowskiej.

GALERIA
fot. Monika Bilska

TV Trwam News/RIRM

drukuj