Regina Coeli z Ojcem Świętym Franciszkiem

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

W czytaniach biblijnych dzisiejszej liturgii rozbrzmiewa dwukrotnie słowo „świadkowie”. Po raz pierwszy pojawiło się ono na ustach Piotra: po uzdrowieniu paralityka w drzwiach świątyni jerozolimskiej, Piotr zawołał: „Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami. ” ( Dzieje Apostolskie 3,15). Po raz drugi pojawia się na ustach Zmartwychwstałego Jezusa: On, w wieczór Paschy otworzył umysły uczniów na tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania, i powiedział im: „Wy jesteście świadkami tego” (Łk 24,48). Apostołowie, którzy widzieli na własne oczy Chrystusa zmartwychwstałego, nie mogli milczeć o tym niezwykłym doświadczeniu. On się im ukazał, po to, aby prawda o zmartwychwstaniu dotarła do wszystkich poprzez ich świadectwo. A Kościół ma obowiązek przedłużenia tej misji w czasie; każdy ochrzczony jest wezwany do złożenia świadectwa słowem i życiem,  że Jezus zmartwychwstał, że żyje i jest obecny pośród nas.

Możemy zapytać się : kto to jest świadek? Świadek to ten, który widział, który pamięta i opowiada. Zobaczyć, pamiętać i opowiadać to trzy czasowniki opisujące tożsamość i misję. Świadek to ten, który widział, ale nie obojętnym okiem; on zobaczył i zaangażował się w to wydarzenie. Dlatego pamięta, nie tylko dlatego, że potrafi dokładnie zrekonstruować wydarzenia, ale dlatego, że te fakty przemówiły do niego, a on zrozumiał ich głęboki sens. Wtedy świadek opowiada,  nie w sposób chłodny i zdystansowany, ale jako ten, który zaangażował się w usłyszaną treść i od tego dnia zmienił życie.

Treścią świadectwa chrześcijańskiego nie jest teoria, ideologia czy skomplikowany system nakazów i zakazów, ale orędzie zbawienia, konkretne wydarzenie, co więcej jest to  Osoba: Chrystus zmartwychwstały, żyjący i jedyny Zbawiciel wszystkich. O Nim mogą świadczyć ci, którzy Go doświadczyli osobiście, w Jego Kościele, na drodze, której fundamentem jest Chrzest, pokarmem jest Eucharystia, jego pieczęcią – bierzmowanie, a  jego ciągła przemiana dokonuje się w sakramencie Pokuty. Dzięki tej drodze, którą zawsze kieruje Słowo Boże, każdy chrześcijanin może stać się świadkiem zmartwychwstałego Jezusa. Jego świadectwo jest tym bardziej wiarygodne im bardziej widoczny jest jego sposób życia ewangeliczny, radosny, odważny, delikatny, spokojny, miłosierny. Jeśli natomiast chrześcijanin ulegnie pokusie wygody, próżności, jeśli staje się głuchy i ślepy na pytanie o „zmartwychwstanie”, które stawiają mu bracia, jak może przekazywać żyjącego Jezusa, jego wyzwalającą moc i Jego nieskończoną czułość?

Maryja, nasza Matka niech podtrzymuje nas swoim wstawiennictwem, abyśmy mogli  – mimo naszych ograniczeń, ale z łaską wiary -, stać się świadkami Zmartwychwstałego Pana, obdarowując spotkane osoby paschalnymi darami radości i pokoju.

Po modlitwie Regina Coeli

Drodzy bracia i siostry,

W tych godzinach docierają do nas wiadomości dotyczące nowej tragedii w wodach Morza Śródziemnego. Łódź pełna imigrantów wywróciła się w nocy około 60 mil od wybrzeża libijskiego i zachodzi obawa, że ​​istnieją setki ofiar. Wyrażam najgłębszy smutek w obliczu takiej tragedii i zapewniam o modlitwie  za zaginionych, za ich rodziny. Kieruję apel do społeczności międzynarodowej, aby działała zdecydowanie i szybko, aby zapobiec tego rodzaju tragediom, które mogą wystąpić ponownie.

Kieruję serdeczne pozdrowienia do was wszystkich, którzy pochodzicie z Włoch oraz z wielu części świata: pielgrzymów z diecezji de Santo André w Brazylii; przybyłych z Berlina, Kolonii i Monachium; studentów z Grafton (Australia) i Sant Feliu de Llobregat (Hiszpania). Pozdrawiam polską diecezję – Rzeszów i wyrażam bliskość z uczestnikami „Marszu dla świętości życia”, który odbędzie się w Warszawie, zachęcam was, abyście bronili i promowali życie ludzkie.

Pozdrawiam Akcję Katolicką Formia; Wiernych z Mediolanu, Lodi, Limbiate i Torre Boldone (Bergamo); młodych z Turynu, Senigallia, Almenno San Salvatore i Villafontana Grassina; Młodych z  Noventa Vicentina i Katania; Chór Trecate i członkowów Lions Club.

Specjalne pozdrowienia kieruję do grupy Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca, z okazji Narodowego Dnia dzisiejszego poparcia dla tego wielkiego Uniwersytetu. To bardzo ważne, aby mógł on kontynuować nauczanie młodych ludzi i kształtowanie ich do kultury, która łączy w sobie wiarę i naukę, etykę i profesjonalizm.

Dzisiaj rozpoczyna się w Turynie uroczyste wystawienie Całunu. Ja też, jeśli Bóg pozwoli, pojadę by  uczci go w dniu 21 czerwca. Mam nadzieję, że ten akt czci pomoże nam wszystkim odnaleźć w Jezusie Chrystusie miłosierne oblicze Boga i pomoże nam rozpoznać je na twarzach innych osób, zwłaszcza tych, którzy cierpią najbardziej.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę nie zapominać o modlitwie za mnie.Dobrego obiadu i do widzenia!

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj