"Regina Coeli" z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Najdrożsi Bracia i Siostry!



W świetle tajemnicy paschalnej, – którą przeżywamy w ciągu całego obecnego tygodnia – ponawiam moje najserdeczniejsze życzenia pokoju i radości. Jak wiecie, poniedziałek po Niedzieli Zmartwychwstania, nazywany jest
„poniedziałkiem Anioła”. Byłoby czymś bardzo interesującym

   

flowplayer(„player”, „https://www.radiomaryja.pl/flowplayer/flowplayer-3.1.5.swf”,{
clip : { // Clip is an object, hence '{…}’
autoPlay: false,
autoBuffering: true,
},

});

 

Najdrożsi Bracia i Siostry!



W świetle tajemnicy paschalnej, – którą przeżywamy w ciągu całego obecnego tygodnia – ponawiam moje najserdeczniejsze życzenia pokoju i radości. Jak wiecie, poniedziałek po Niedzieli Zmartwychwstania, nazywany jest
„poniedziałkiem Anioła”. Byłoby czymś bardzo interesującym zgłębić to odniesienie do Anioła. W sposób naturalny myśl natychmiast biegnie do opowiadań ewangelicznych o zmartwychwstaniu Jezusa, w których pojawia się postać Zwiastuna Pańskiego. Św. Mateusz pisze:
„A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg”
(Mt. 28,2-3). Wszyscy ewangeliści precyzują następnie, że gdy niewiasty udały się do grobu i znalazły go otwartym i pustym, to właśnie Anioł ogłosił im, że Jezus zmartwychwstał. U Mateusza, tenże zwiastun Pański mówi do nich: „Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział”
(Mt. 28,5-6); następnie pokazuje pusty grób i każe im zanieść nowinę uczniom. U Marka anioł opisany jest jako
„młodzieniec ubrany w białą szatę”, który przekazuje niewiastom to samo orędzie. (por.
Mk. 16,5-6). Łukasz mówi o „dwóch mężach w lśniących szatach”, którzy przypominają niewiastom, że Jezus zapowiedział dużo wcześniej swoją śmierć i zmartwychwstanie. (por. Łk. 24,4-7). Także Jan mówi o
„dwóch aniołach w białych szatach: widzi ich Maria Magdalena, gdy płacze w pobliżu grobu, a oni mówią do niej:
„Niewiasto, czemu płaczesz?” (J20,11-13).

Jednakże Anioł zmartwychwstania posiada także inne znaczenie. Należy przypomnieć, że termin
„anioł” używany jest nie tylko w odniesieniu do Aniołów, duchowych stworzeń obdarzonych inteligencją i wolą, którzy są sługami i posłańcami Boga, lecz jest także jednym z najstarszych tytułów używanych w stosunku do samego Jezusa. Czytamy na przykład u Tertuliana:
„On – to jest Chrystus – nazwany został także „aniołem rady”, to jest zwiastunem, co jest terminem określającym funkcję, nie naturę. W konsekwencji, winien On był zwiastować światu wielki plan Ojca, dla odnowienia człowieka” (De carne Christi, 14). Tak pisze wielki starożytny pisarz chrześcijański. Jezus Chrystus, Syn Boży, nazywany jest zatem także Aniołem Boga Ojca: On jest w pełnym tego słowa znaczeniu zwiastunem Jego miłości. Drodzy przyjaciele, pomyślmy teraz o tym, co Jezus zmartwychwstały mówi do Apostołów:
„Jak mnie posłał Ojciec, tak i ja was posłałem” (J 20,21); i przekazuje im w darze swego Ducha Świętego. Oznacza to, że tak jak Jezus jest zwiastunem miłości Boga Ojca, tak samo i my winniśmy być nimi – zwiastunami miłosierdzia Jezusa: jesteśmy zwiastunami Jego Zmartwychwstania, Jego zwycięstwa nad złem i śmiercią, nosicielami Jego Boskiej miłości. Oczywiście, ze swej natury pozostajemy mężczyznami i kobietami, ale otrzymujemy posłanie
„aniołów”, zwiastunów Chrystusa: które zostało dane wszystkim w sakramentach chrztu i bierzmowania. W szczególny sposób, poprzez sakrament święceń kapłańskich otrzymują je kapłani, szafarze Chrystusa; chcę to podkreślić w tym Roku Kapłańskim.

Drodzy bracia i siostry, zwróćmy się teraz do Maryi Dziewicy, wzywając Ja słowami modlitwy
Regina Caeli, Królowo niebios. Niech Ona pomoże nam w pełni przyjąć łaskę tajemnicy paschalnej i stawać się odważnymi i radosnymi zwiastunami zmartwychwstania Chrystusa.

Po polsku:



„Chrystus zmartwychwstał, jak zapowiedział, radujmy się wszyscy, ponieważ króluje na wieki”. Te słowa wielkanocnej antyfony kieruję do Polaków jako zaproszenie, by w każdej sytuacji, jaką przynosi życie, powracać do radości w Panu. On zmartwychwstał, zwyciężył grzech i śmierć. Dzięki wierze i ufności nasze serca napełnia światło Wielkiej Nocy, które rozprasza mroki każdego smutku. Tej radości wam życzę i wypraszam Boże błogosławieństwo.

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl