fot. flickr.com

Radosne oczekiwanie na Ojca Świętego

W dniach 5-13 lipca papież Franciszek uda się w podróż apostolską do Ameryki Łacińskiej. Odwiedzi Ekwador, Boliwię i Paragwaj. Jak mówi o. Józef Smyksy CSsR – misjonarz posługujący w Boliwii, jest to radosny czas oczekiwania na przyjazd Papieża.

Przygotowania trwają we wszystkich miastach, które odwiedzi Ojciec Święty. Wiele boliwijskich dzienników podaje codziennie wiadomości, w jaki sposób przygotowuje się Konferencja Episkopatu, w jaki sposób przygotowują się parafie. Informacje pojawiają się w różnych mediach, nie tylko katolickich. Podkreśla się ważność tej wizyty.

Jest to jak przygotowania do wielkiego wesela, gdzie trzeba przewidzieć wiele rzeczy, żeby wszyscy goście – zwłaszcza ten najważniejszy gość, był przyjęty bardzo godnie – powiedział o. Józef Smyksy CSsR, prezydent Fakultetu Teologicznego w Uniwersytecie Katolickim w Cochabamba w Boliwii.

Przygotowania do wizyty Ojca Świętego mają szczególny klimat, ponieważ Papież odwiedzi tylko dwa miasta – stolicę polityczną La Paz oraz Santa Cruz. Trzeba przyznać, że cała atmosfera, którą tworzą np. media, jest atmosferą ogromnego oczekiwania, ogromnej nadziei, radości. Trzeba przyznać, że tworzy to szczególny klimat – podkreślił o. Józef Smyksy CSsR.

Boliwijczycy cieszą się, że przyjedzie do nich Papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Podkreślają potrzebę i radość, że mogą zobaczyć Papieża.

– Ludzie podkreślają, że teraz wykorzystują okazję żeby jechać – do La Paz czy Santa Cruz – żeby zobaczyć Ojca Świętego, żeby uczestniczyć we Mszy Świętej, żeby być bardzo blisko. Są różne inicjatywy społeczne oraz na różnych szczeblach samorządowych, by na dni pobytu Ojca Świętego ogłosić w Boliwii dni wolne, albo dni tolerancji – jeśli chodzi o stanowiska pracy, żeby każdy mógł pójść na spotkanie z Papieżem. Cieszę się, że nikt nie podkreśla zbędnych detali – kosztów, potrzeby tej wizyty. Jest duże oczekiwanie, dużo radości i pozytywnych emocji wyrażających oczekiwanie na przyjazd Papieża – dodał o. Józef Smyk CSsR.

Transmisję z podróży apostolskiej Ojca Świętego do Ameryki Łacińskiej przeprowadzi TV Trwam i Radio Maryja.

RIRM

drukuj