Radość ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to najstarsze i najważniejsze święto w roku liturgicznym. To dzień szczególnej radości wiernych, symbol zwycięstwa Boga nad śmiercią i grzechem. Do szczególnego przeżywania tego czasu zachęcali nas pasterze Kościoła.

Zmartwychwstanie to skok ku nowemu życiu – podkreślał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

– Zmartwychwstanie Jezusa jest faktem. Jest to jakościowy skok ku nowemu życiu, ku nowemu światu, który od momentu pojawienia się Zmartwychwstałego przenika nasz świat, przemienia go i pociąga ku sobie – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki podczas z liturgii Wielkiej Soboty.

Wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa wywołała rożne rekcje: mamy radość niewiast i apostołów, a z drugiej strony strach strażników, którzy stali się sługami kłamstwa, głoszącymi, że to uczniowie w nocy wykradli ciało Chrystusa – zwracał uwagę metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

– Gdzie jest radość, tam jest też gotowość by się nią dzielić. Gdzie jest lęk i strach, tam jest ucieczka w kłamstwo – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Zmartwychwstały jest niegasnącym światłem nadziei, także w wymiarze spraw ojczystych, wspólnotowych – podkreślał metropolita gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Nie można ulegać antywartościom ateistycznego liberalizmu, moralnego nihilizmu, wrogości kierowanej także wobec Kościoła, tej negacji, która próbuje dominować rzeczywistość i mówić o podziale w narodzie. Podziałów nie ma, są zróżnicowane opinie. Większość mówi tak, dla Chrystusa, dla nadziei – akcentował metropolita gdański.

Zmartwychwstanie Jezusa niesie za sobą także zadanie dla nas Chrześcijan. Musimy odrzucić złość, przewrotność, konfliktotwórczość, wzbudzanie nienawiści, niechęci, oskarżanie i obmowę innych. Musimy zacząć dostrzegać dobro w drugim człowieku i zacząć żyć zmartwychwstaniem i radować się z tego faktu – podkreślał ordynariusz warszawsko-praski, ks. abp Henryk Hoser.

– Ta radość ma taką cechę, że jest zaraźliwa. Powinniśmy być roznosicielami radości w świecie, krzewicielami radości wśród innych. Nie powodować naszą obecnością smutku i zgorzknienia u innych, ale właśnie radość, aby oni również odkryli, że są umiłowanymi dziećmi Bożymi i Chrystus jest dla nich. Nauczyć jak odkrywać Chrystusa, na co dzień, gdzie go szukać – apelował ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski.

Prawo Boże jest niezmienne – podkreślał ks. abp Andrzej Dzięga. W tym kontekście metropolita szczecińsko-kamieński wskazywał, że dziś potrzebujemy szczególnej debaty na temat podstaw doktrynalnych i zasad etyki katolickiej m.in. w kwestii życia narodowego, spraw ekonomicznych, społecznych, przestrzeni kultury, wartości, godności i świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

– Nie wolno się tej dyskusji bać, trzeba w niej uczestniczyć, trzeba je zgłębiać, trzeba się tych spraw uczyć, bo to są sprawy do ogarnięcia intelektem – byleby się serca poruszyły – mówił ks. abp Andrzej Dzięga.

Zmartwychwstanie Jezusa przypomina nam, że ostatnie słowo zawsze należy do prawdy a nie do kłamstwa – podkreślał ordynariusz diecezji świdnickiej, ks. bp Ignacy Dec. Niestety to kłamstwo spotykamy, na co dzień w różnych mediach w różnych dyskusjach.

– Ileż jest tam krętactwa, zakłamania, manipulacji, zakrywania prawdy. Dzisiaj za prawdę u nas nie wsadzają do więzień jak to było dawnej, ale ktoś, kto broni prawdy może stracić dobre imię, może stracić czasem miejsce pracy. Kto broni prawdy może być medialnie ukamienowany – podkreślał ks. bp Ignacy Dec.

W kraju, w którym nie ma prawdy nie ma prawdziwej niepodległości i suwerenności. Nie zgadzajmy się nigdy na życie w kłamstwie – podkreślał ks. bp Ignacy Dec. Dlatego tak ważne jest, aby świadectwo o zmartwychwstaniu Jezusa stawało się dziś coraz wyraźniejsze.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl