Rada Biskupów Diecezjalnych obraduje na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zebrała się w poniedziałek Rada Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie rozmawiają m.in. na temat organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka oraz obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w 2016 r. 

Biskupi spotkali się w Częstochowie w przypadające w poniedziałek święto Matki Bożej Jasnogórskiej. Przed obradami wzięli udział w sumie pontyfikalnej pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka.

Głównym tematem obrad biskupów diecezjalnych są przygotowania do wizyty papieża Franciszka, który w 2016 r. przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch przypomniał w poniedziałek, że organizacja Światowych Dni Młodzieży to poważne przedsięwzięcie, dotyczące całego Kościoła w Polsce, choć samo spotkanie będzie odbywało się w Krakowie.

– Jeśli przyjechałoby 1,5 mln młodzieży, to jakby dwa Krakowy przyjechały do Krakowa. Tych ludzi przyjmiemy szczerym, otwartym sercem, przyjmą sąsiednie diecezje, ale ci ludzie będą u nas mniej więcej dwa tygodnie – powiedział ks. Kloch. 

Także w 2016 r. roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski. Jak mówił przed kilkoma dniami sekretarz Episkopatu Polski ks. bp Wojciech Polak, biskupi będą zastanawiać się, w jaki sposób połączyć te dwa wydarzenia. Niewykluczone, że zostanie powołany krajowy komitet organizacyjny tych wydarzeń.

Ks. Kloch zaznaczył, że choć podczas poniedziałkowej sesji biskupów pojawią się pierwsze propozycje trasy pielgrzymki papieskiej, to ostateczna decyzja, które miasta odwiedzi papież Franciszek, należy do trzech stron: Kościoła w Polsce, rządu i Watykanu.

Polscy biskupi chcieliby, aby papież poza Krakowem odwiedził także m.in. miejsca, gdzie się odbył chrzest Polski, czyli Gniezno i Poznań, ale też inne miasta – np. Warszawę i Częstochowę.

Zanim papież odwiedzi Polskę, w lutym 2014 r., polscy biskupi pojadą do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum. Według Kodeksu prawa kanonicznego podczas wizyty biskupi – podzieleni na grupy – składają papieżowi sprawozdanie ze stanu powierzonych im diecezji. Księża biskupi odwiedzają również groby apostołów św. Piotra i Pawła. Każdy biskup odbywa taką wizytę zwykle co 5 lat. Ostatnie spotkanie polskich biskupów z papieżem, ze względu na stan zdrowia i rezygnację Benedykta XVI, miało miejsce w 2005 r.

Biskupi diecezjalni rozmawiają też w poniedziałek na temat trwających przekształceń w Funduszu Kościelnym. Do rządowego projektu zmian w finansowaniu Kościoła ustosunkowały się już środowiska kościelne. Wkrótce ma być opublikowane ich stanowisko na rządowych stronach.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy „ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych”. W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz „kiedy wymagają tego szczególne okoliczności”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl