Fot. Joanna Adamik

Rabka Zdrój: Poświęcenie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Katolickie szkolnictwo wskazuje na prawdziwe autorytety i pozwala wzrastać w tym, co jest piękne u każdego dziecka: wrażliwości na świat, drugiego człowieka i Pana Boga – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości związanych z poświęceniem budynków Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce-Zdroju. Organem prowadzącym szkołę jest Centrum Edukacyjne Archidiecezji Krakowskiej.

Metropolita krakowski zaznaczył, że zawsze należy wsłuchiwać się w głos sumienia i z odwagą odpowiadać na Boże wezwanie.

– Powstanie szkoły, pomimo ogromnych trudności i napięć, wskazuje na to, jak wielu odpowiedziało na wezwanie Pana Boga (…) Niech będzie mało niepokojów, które stały się udziałem Maryi i Józefa, uciekających do Egiptu, aby bronić swoje Dziecko. Niech będzie przeciwnie! Życzę, aby rnoodzice, którzy oddają tu swoje dzieci, mieli poczucie, że to bezpieczne i dobre miejsce – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski.

Fot. Joanna Adamik

Ks. Mariusz Susek, dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Krakowskiej, mówił, że dzieło zrodziło się na przestrzeni kilku miesięcy.

– To znak od Pana Boga – zapewniał kapłan w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji.

Fot. Joanna Adamik

Uroczystość uświetniło swym udziałem wielu gości, m.in.: Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Andrzej Kielian, Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder. Ks. Mariusz Susek podziękował wszystkim przybyłym „za podjęcie trudu drogi, będącego znakiem ich troski i miłości”. Specjalne podziękowania złożył na ręce księdza arcybiskupa, który „otworzył swoje serce, duchowo i materialnie przyczyniając się do powstania placówki”.

Fot. Joanna Adamik

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce-Zdroju została powołana w sierpniu 2018 roku.

– Tak jak nasi patronowie, szukaliśmy dachu nad głową. Szkoła otworzyła swoje bramy dla uczniów we wrześniu 2018 roku dzięki uprzejmości Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego, przy którym rozpoczęła swoją działalność. Budynek, w którym obecnie mieści się placówka jest własnością pani Anny Prokopeczko, która nie wahała się poświęcić go na cele edukacyjne. Początkowo mieściło się w nim sanatorium, a później ośrodek wypoczynkowy, w którym organizowano kolonie i zielone szkoły – mówiła Justyna Czyszczoń, dyrektor szkoły.

Joanna Folfasińska, Archidiecezja Krakowska/RIRM

 

drukuj