Przemówienie Ojca Świetego Benedykta XVI wygłoszone w katedrze w Kotonu

Czcigodni Księża kardynałowie

Drodzy Księżą arcybiskupi i bracia w biskupstwie

Drogi Księże Rektorze tutejszej Katedry

Drodzy bracia i siostry

Starożytny hymn „Te Deum”, który śpiewaliśmy przed chwilą wyraża naszą modlitwę uwielbienia Boga po Trzykroć Świętego, który nas gromadzi w tej przepięknej Katedrze Matki Bożej Miłosierdzia. Oddajemy cześć i uznanie poprzednim śp. księżom i biskupom, którzy tu spoczywają: ks. bp. Krzysztof Adimou i abp. Izydor de Sousa. Byli oni odważnymi pracownikami w Winnicy Pańskiej i ich pamięć pozostaje wciąż żywa w sercach katolików i licznych Benińczyków. Ci dwaj dostojnicy byli – każdy na swój sposób -pasterzami pełnymi zapału i miłości. Poświęcili się bez końca w służbie Ewangelii i Ludu Bożego, szczególnie najsłabszym i opuszczonym. Wszyscy dobrze wiecie, że abp. de Souza był przyjacielem prawdy i odegrał decydującą rolę w budowaniu demokracji w waszym kraju.

 

 

Podczas, gdy uwielbiamy Boga za Jego cuda dokonane względem ludzkości, zapraszam Was w tej chwili do medytacji nad Jego nieskończonym Miłosierdziem. Ta Katedra jest opatrznościowym miejscem. Historia zbawienia, która znajduje swe wypełnienie we Wcieleniu Jezusa, a zwłaszcza w Misterium Paschalnym, jest olśniewającym objawieniem Miłosierdzia Bożego. W Synu Bożym stał się widzialny Ojciec Miłosierdzia, który zawsze wierny swojemu Ojcostwu pochyla się nad każdym synem marnotrawnym, nad każdą nędzą ludzką, przede wszystkim nad nędzą moralną” (Dives in Misericordia, 6).

Miłosierdzie Boże nie polega tylko na odpuszczaniu grzechów, ale polega ono również na tym, że Bóg, nasz Ojciec, sprowadza nas, czasami nie bez cierpienia, udręczenia i lęku, na drogę prawdy i światła. Pragnie abyśmy się nie zatracili.

Ten podwójny wymiar Miłosierdzia Bożego ukazuje, jak bardzo Bóg jest wierny przymierzu zawartemu z każdym chrześcijaninem na Chrzcie Świętym. Odczytując osobistą historię każdego z nas oraz historię ewangelizacji naszych krajów, możemy powiedzieć za psalmistą: „Na wieki będę wyśpiewywał miłosierdzie Pańskie”.

Najświętsza Maryja Panna, w stopniu najwyższym, doświadczyła tajemnicy miłości Bożej: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją” – tymi słowami wielbi Boga w hymnie Magnificat. Przez swoje „Tak” na wezwanie Boga przyczyniła się ona do ujawnienia miłości Bożej wśród ludzi. W ten sposób jest Ona Matką Miłosierdzia poprzez udział w misji swego Syna. Otrzymała ona przywilej niesienia nam pomocy zawsze i wszędzie. „Poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego. Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny” (LG, 61).

Pod płaszczem Jej Miłosierdzia, zranione serca znajdują uzdrowienie, podstępy Złego zostają zniweczone, a wrogowie się pojednają. W Maryi mamy nie tylko wzór doskonałości, ale jest Ona również pomocą w tym abyśmy mogli wejść w komunię z Bogiem i z naszymi braćmi i siostrami. Matka Miłosierdzia jest niezawodną przewodniczką dla uczniów Jej Syna, którzy chcą być w służbie sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Z prostotą i macierzyńskim sercem ukazuje nam Ona jedyne Światło i jedyną Prawdę: Jej Syna Jezusa Chrystusa, który prowadzi ludzkość do pełni realizacji w Swoim Ojcu.

Nie lękajmy się wzywać z ufnością Tej, która nie przestaje rozdzielać Bożych łask swoim dzieciom.

O Matko Miłosierdzia!

Pozdrawiamy Cię Matko Odkupiciela!

Pozdrawiamy Cię dziewico chwalebna!

Pozdrawiamy Cię nasza Królowo!

O Królowo Nadziei!

Ukaż nam Oblicze Twojego Boskiego Syna!

Prowadź nas drogami świętości!

Daj nam radość tych, którzy mówią Tak Bogu

O Królowo Pokoju!

Spełnij najszlachetniejsze pragnienia młodzieży Afryki!

Napełnij ukojeniem serca spragnione sprawiedliwości, pokoju i pojednania!

Spełnij nadzieje dzieci, ofiar głodu i wojny!

Królowo Sprawiedliwości!

Uproś nam dar synowskiej miłości i braterstwa!

Uproś nam abyśmy byli przyjaciółmi ubogich i maluczkich

Uproś dla ludów świata ducha braterstwa!

Matko Boża Afryki!

Uproś u Twojego Boskiego Syna uzdrowienie dla chorych, pociechę dla strapionych, przebaczenie dla grzeszników!

Wstawiaj się u Twego Boskiego Syna za Afryką!

I uproś dla całej Ludzkości zbawienie i pokój!

Amen!

 

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl