Protest KEP przeciw profanacji Krzyża

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego wyraża „zdecydowany protest, związany z profanacją świętego dla chrześcijan znaku Krzyża w filmie „Adoracja”.  

W liście otwartym w imieniu Rady Episkopatu ds. Kultury jej przewodniczący ks. bp Wiesław Mering apeluje do dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie o jak najszybsze usunięcie „prostackiej instalacji”.

„Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję! – czytamy w liście.

Biskup włocławski Wiesław Mering napisał również, że dla chrześcijan w Polsce prezentowana (…) filmowa parodia jest zarówno dowodem beztalencia, braku kultury, jak i bezsensowną próbą ugodzenia wiernych w przeżywaniu ich wiary. Dla ludzi wierzących znaki ich wiary są święte. A każdy wyśmiewający czy profanujący je – staje się prymitywnym bluźniercą.

Prezentowana w CSW wystawa wywołuje także sprzeciw wielu środowisk. Swój sprzeciw wyrazili m.in. senatorowie PiSu. Oświadczenie wysłali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

W oświadczeniu senatorowie pytają ministra jak mogło dojść do tego, że w instytucji kultury, która podlega resortowi i która jest utrzymywana z budżetu państwa, zaprezentowano film naruszający godność i uczucia religijne milionów Polaków, co może wypełniać znamiona przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego?

Wypowiedź sen. Wojciecha Skurkiewicza:


Pobierz Pobierz

We wtorek Krucjata Różańcowa Za Ojczyznę rozpoczęła modlitwę przebłagalną za grzech znieważenia krzyża w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

W czwartek uczestnicy modlitwy musieli opuścić budynek CSW po tym, jak niezidentyfikowana osoba oblała farbą rzutnik, z którego wyświetlany był obrazoburczy film. Na miejsce przybyła policja. Anna Kołakowska z Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę poinformowała, że między godziną 18 a 18.30 włączył się alarm przeciwpożarowy. Uczestnicy modlitwy musieli opuścić pomieszczenie CSW.

Wypowiedź Anny Kołakowskiej:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj