Poznań: prawie 5 tys. uczestników akcji „Misjonarz na post”

Zakończyła się ogólnopolska inicjatywa „Misjonarz na Post”. Ponad 4600 osób wspierało duchowo polskich misjonarzy w Wielkim Poście. Teraz zachęcamy uczestników, by kontynuowali duchową opiekę cały rok – mówi o. Marcin Wrzos, pomysłodawca tej wielkopostnej akcji.

Na całym świecie pracuje 2078 misjonarzy z Polski, zatem wszystkich wspierały duchowo przynajmniej dwie osoby. To było solidne zaplecze duchowe dla misjonarzy. Co ciekawe, najchętniej wybierani byli misjonarze świeccy oraz bracia zakonni. Najmniejszą popularnością wśród osób podejmujących opiekę duchową cieszyli się misjonarki i misjonarze pracujący w Brazylii – tłumaczy Aleksandra Retman, koordynatorka inicjatywy.

Zdecydowałem się wziąć udział w akcji ze względu na jej prostotę. Odmawiałem codziennie modlitwę do św. Michała Archanioła, a wzięcie konkretnego misjonarza „pod opiekę” miało istotne znaczenie: czułem, że jeśli zaniedbam modlitwę, to zaniedbam konkretną osobę – dzieli się Tomasz, student z Poznaniu, który modlił się za zakonnika w Japonii. Akcja „Misjonarz na Post” była jednym z moich postanowień wielkopostnych. Widzę ją jako dar z siebie, jako pewien rodzaj jałmużny w postaci poświęconego czasu. Każdy dzień Wielkiego Postu rozpoczynałam Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji siostry Basi – mówi Joanna, mieszkanka Siedlec, która modliła się za misjonarkę w Zambii.

Misjonarze z wszystkich kontynentów są wdzięczni za okazywaną im pomoc duchową. Wśród wielu z nich warto wyróżnić: s. Tadeuszę Frąckiewicz, dominikankę z Kamerunu, tegoroczną „twarz akcji”, o. Daniela Szwarca, oblata pracującego wśród Eskimosów, Magdalenę Plekan, świecką misjonarkę komboniankę z Etiopii, s. Amabilis Gliniecką, pracującą w Kenii czy Krzysztofa Stanisława Koślika, oblata z Madagaskaru. Misjonarze przysłali do organizatorów akcji zdjęcia ze swoich miejsc pracy z podziękowaniami za pomoc pisanymi w języku polskim. Można je oglądać na fanpage’u akcji na www.facebook.com.

Modlitwa, ofiarowanie postów, dobrych postanowień, cierpienia czy czynienie dodatkowego dobra – tymi różnorodnymi formami uczestnicy wspierali polskich misjonarzy. Zgłosiły się pojedyncze osoby, wspólnoty, a czasem rodziny. W tym roku patronat honorowy nad akcją objęli bp Jerzy Mazur, werbista odpowiedzialny w Episkopacie Polski za misje oraz abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Inicjatywa „Misjonarz na Post”, której celem jest wsparcie duchowe polskich misjonarzy, rozpoczęła się w Środę Popielcową, a zakończyła w Wielki Czwartek – ostatni dzień Wielkiego Postu. Formularz zgłoszeniowy zawarty był na stronie www.misjonarznapost.pl.

Projekt „Misjonarz na Post” to wspólna inicjatywa najważniejszych polskich czasopism misyjnych: „Misjonarza” (werbiści), „Misjonarzy Kombonianów” (kombonianie), „Misji Salezjańskich” (salezjanie), „Echa z Afryki i innych kontynentów” (klawerianki), „Posyłam Was” (Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti) oraz „Misyjnych Dróg” (oblaci). Projekt wspierali Komisja Misyjna Episkopatu Polski, Papieskie Dzieła Misyjne, stacja7.pl, deon.pl, Idący za Jezusem, a także @duchowni na Twitterze.

misjonarznapost.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl