Poznań. Metropolita Berlina przewodniczył uroczystościom odpustowym w katedrze

Metropolita Berlina ks. abp Heiner Koch przewodniczył, w poznańskiej katedrze pw. Apostołów Piotra i Pawła, uroczystościom odpustowym. Apostołowie są patronami katedry i Poznania; ich wizerunek widnieje w herbie miasta.

Nawiązując do słów Jana Pawła II, wygłoszonych w Berlinie w 1996 roku, ks. abp Koch podkreślił w homilii, że Europa potrzebuje „nieodzownego wkładu chrześcijan”, by „bronić wolności poprzez solidarność i odpowiedzialność”.

W uroczystej Mszy św. w pierwszej katedrze na ziemiach polskich wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki, służby mundurowe i poczty sztandarowe.

„Prośmy Boga o to, aby mieszkańcy Poznania, ciesząc się pomyślnością i pokojem, zawsze dochowali wierności tej Ewangelii za którą święci apostołowie oddali swe życie” – powiedział na początku Mszy św. metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. abp Koch podkreślił w homilii, że Kościół katolicki w Berlinie rośnie, m.in. dzięki osobom przeprowadzającym się z innych części Niemiec i z całego świata.

„Jestem też szczęśliwy i pełen wdzięczności, że w naszej archidiecezji przyszło mi obcować z silną wspólnotą polską z całą jej żywotnością” – dodał.

Dodał, że obecnie 10 proc. mieszkańców Berlina należy do Kościoła katolickiego, 19 proc. – do ewangelickiego.

„W Berlinie mieszka też wielu muzułmanów; szacuje się, że ok. 7 proc. mieszkańców Berlina wyznaje islam. Czasem bardzo wielkie wrażenie sprawia powaga z jaką wielu z nich traktuje Boga w swoim życiu – od nich obojętni chrześcijanie mogliby się wiele nauczyć” – powiedział.

Ks. abp Koch zaznaczył, że diecezje Polski i Niemiec, dzięki sąsiedztwu w sercu Europy, są ze sobą „szczególnie związane”.

„Jak św. Piotr i Paweł różnie świadczyli o wierze w otaczającym ich społeczeństwie i prowadzili ludzi do Chrystusa, tak również i my powinniśmy na nowo odkrywać z ludźmi Chrystusa różnymi drogami. Wyzwania w Poznaniu bezsprzecznie są inne niż w Berlinie i nasze doświadczenia życiowe i religijne też są odmienne. Dobrze jest, jeśli na nie patrzymy z wielkim respektem i szacunkiem i modlimy się za siebie. Jestem pewien: Bóg nam podarował nas sobie nawzajem, ze względu na życie, na wiarę i na ludzi w Europie” – powiedział.

Ks. abp Koch przypomniał też słowa wygłoszone w 1996 roku w Berlinie przez Jana Pawła II. Papież powiedział wówczas, że „Europa potrzebuje ludzi umiejących otwierać bramy, to znaczy bronić wolności poprzez solidarność i odpowiedzialność. W tym celu nie tylko Niemcy, ale cała Europa potrzebuje nieodzownego wkładu chrześcijan”.

„Te słowa Jana Pawła II powinniśmy zarówno w Polsce jak i w Niemczech wziąć sobie do serca” – zaznaczył ks. abp Koch.

Poznańska bazylika archikatedralna znajdująca się na Ostrowie Tumskim sięga początków chrześcijaństwa w Polsce. Pierwszy kościół katedralny zbudowano w tym miejscu w 968 roku. Badania archeologiczne ujawniły, że świątynia posiadała atrium, w którym odkryto relikty płyty z zaprawy wapiennej, tzw. misy chrzcielnej, oraz krypty grobowe – prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

Preromańska świątynia, zniszczona w XI w. została zastąpiona nową, romańską budowlą. Postawioną w XIV i XV świątynię gotycką w 1622 roku zniszczył pożar. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym, dzieło architekta Efraima Schroegera, przebudowaną w końcu XVIII wieku przez Solariego. W 1945 roku, podczas wyzwalania miasta, pożar zniszczył katedrę w 65 proc. Przy odbudowie świątyni podjęto decyzję o jej regotyzacji.

Katedra jest najstarszą i największą nekropolią Piastów: pochowano w niej Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I. W XIX wieku mauzoleum pierwszych władców stała się Złota Kaplica.

W minionych latach uroczystościom odpustowym w poznańskiej świątyni przewodniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, prymas Czech i arcybiskup Pragi ks. kard. Dominik Duka a także nuncjusze apostolscy w Niemczech i arcybiskup Zagrzebia.

PAP/RIRM

drukuj