fot. Monika Bilska

Przez polskie miasta przeszły Orszaki Trzech Króli

Ulicami Polskich miast, a także poza granicami kraju przeszły orszaki trzech króli, które od lat są nieodłącznym elementem uroczystości Objawienia Pańskiego.

Objawienie Pańskie to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Na wschodzie do dzisiaj wiążę się z nim kilka wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa.

– Objawienie, zjawienie się, pojawienie się Boga wśród nas – chrzest Chrystusa w Jordanie, cud w Kanie Galilejskiej, ba – jeszcze rozmnożenie chleba przez Zbawiciela, przez Chrystusa czy przemienienie Pańskie – wskazuje ks. prof. dr hab. Jan Perszon z Wydziału Teologicznego UMK.

W Polsce Objawienie Pańskie znane jest szerzej jako święto Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Według tradycji złożyli pokłon Jezusowi ofiarując złoto, kadziło i mirrę.

– Mateusz nie chciał nam podać ani dokładnej daty jako ewangelista, ani jak oni się nazywali, ani ilu ich było, ani czy przyjechali na wielbłądach czy na koniach, czy na osłach, czy na słoniach, czy przyszli pieszo – z pielgrzymką, z plecakami – tłumaczy ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

Jednak na pamiątkę tego wydarzenia w całej Polsce co roku odbywają się korowody mędrców; w Warszawie już po raz  dziesiąty.

– Chcieliśmy po prostu uczcić ten dzień i zobaczyć, przyjść i oddać cześć – mówi Monika, uczestniczka warszawskiego orszaku.

Uroczystość Objawienia Pańskiego kończy trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj