Polski Kościół podziękował za pontyfikat Benedykta XVI

Kościołowi i światu potrzebne było świadectwo służby bł. Jana Pawła II, która trwała w chorobie do końca, ale równie potrzebne jest świadectwo pokornej samokontroli Benedykta XVI – podkreślił ks. abp Józef Michalik podczas Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI. 

Mszy św. z udziałem biskupów, uczestniczących w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni kapłani, zakonnice oraz mieszkańcy stolicy.

Ks. abp Michalik podkreślił, że rezygnacja Benedykta XVI to „uderzenie w wielki dzwon dla Kościoła i świata, to ostrzeżenie, że dzieje się coś niebezpiecznego, na co niezwykły papież w niezwykły sposób zwraca uwagę”. Dodał, że „głos tego dzwonu słyszymy po raz pierwszy po wielu stuleciach”.

Przypomniał słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas jego ostatniej katechezy środowej – 27 lutego – kiedy powiedział: „Umiłowanie Kościoła oznacza także odwagę, by podejmować trudne wybory, bolesne, mające zawsze na względzie dobro Kościoła, a nie samych siebie. Nie porzucam Krzyża, lecz pozostaję w nowy sposób przy ukrzyżowanym Panu”.

Widzimy wyraźną kampanię, całą strategię eliminowania Boga z życia narodów, społeczeństw i sumień ludzi. Krwawym prześladowaniom chrześcijan nie da się zaprzeczyć. Ale nie mniej niebezpieczne są również prześladowania ciche, podziemne i powolne, które systematycznie przemieniają myślenie i odrywają ludzi i narody od Boga i wiary, szkalują Kościół i kapłanów, z reguły posługując się kłamstwem, albo półprawdą, pozorem, podejrzeniem, którego nikt już potem nie sprawdza i nie naprawia. I nie chodzi tu wcale o oczyszczanie Kościoła z grzechu i słabości osób duchownych, które Benedykt XVI z taką energią podjął w Kościele, zaostrzając nawet przepisy prawa kościelnego – mówił ks. abp Michalik.

Współczesnemu Kościołowi i światu potrzebne było wielkie świadectwo dynamicznej służby bł. Jana Pawła II, która trwała w chorobie i niemocy aż do końca, ale równie potrzebne jest świadectwo pokornej samokontroli Benedykta XVI i jego stwierdzenie, że potrzebny jest na tym miejscu ktoś nowy, któremu pomoże wypełnić jego niełatwe posłannictwo swoją rezygnacją – mówił przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp Michalik.

Dodał, że Benedykt XVI to papież „wielkiej reformy”; zawdzięczamy mu trafne diagnozy współczesnej rzeczywistości.

Wiemy, że miał rację mówiąc o dyktaturze relatywizmu, wobec którego należy promować wierność prawdzie i bronić trzech spraw nienegocjowanych: prawa do życia, małżeństwa i rodziny, oraz prawa do wychowania dzieci. To przecież na tej płaszczyźnie toczy się dziś najbardziej zacięta walka ideologii libertyńskich z chrześcijańskim humanizmem” – podkreślił hierarcha. 

Ks. abp Michalik podkreślił, że odchodzący papież „służył Kościołowi swą głęboką wiedzą teologiczną, którą wspierała umiejętność rozeznawania znaków czasu i kontaktu ze współczesnym światem i jego kulturą”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl