Polski kardynał uhonorowany w Rumunii

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego ks. kard. Zenon Grocholewski uhonorowany został wczoraj tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Babes-Bolyai w Cluj (Rumunia). Uroczystość miała miejsce dokładnie w przeddzień ósmej rocznicy wyniesienia hierarchy do godności kardynalskiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. 

– Przed nami stoi znakomity profesor i wspaniały członek świata akademickiego, duchowny z podziwu godną znajomością w dziedzinie prawa kanonicznego i wielu innych dyscyplin naukowych, człowiek o szerokiej znajomości nauk humanistycznych, znany, wysoko ceniony kardynał Kościoła katolickiego – mówił w czasie uroczystości rektor uniwersytetu prof. Andrei Marga, który dokonał przekazania dyplomu polskiemu kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu.
Uniwersytet Babes-Bolyai jest najstarszym w Rumunii uniwersytetem. Swoje powstanie zawdzięcza Stefanowi Batoremu, który już jako król Polski skutecznie wspierał najpierw założenie kolegium jezuickiego w tym mieście (1581 r.), a następnie także troszczył się o jego rozwój. Pierwszym rektorem kolegium w Cluj został nie kto inny, jak polski jezuita, słynny autor przekładu Biblii na język polski, ks. Jakub Wujek. W roku 1776 jezuickie kolegium przekształcone zostało w uniwersytet, który dzisiaj liczy 21 fakultetów i kształci prawie 53 tys. studentów.
W wygłoszonej laudacji ordynariusz miejsca ks. bp Florentin Criha˘lmeanu przedstawił licznie zgromadzonemu w uniwersyteckiej Auli Magna audytorium biogram naukowy ks. kard. Zenona Grocholewskiego, jak również jego międzynarodowe zaangażowanie i osiągnięcia w kierowaniu szkolnictwem i wychowaniem katolickim. Ksiądz biskup uczynił niezwykle miły gest pod adresem dostojnego gościa, kończąc swoje przemówienie w języku polskim. – Eminencjo, to dla nas wielka radość przyjmować ponownie tak dostojnego gościa, a dla Uniwersytetu Babes-Bolyai to wielki zaszczyt, że od dziś stałeś się członkiem korpusu akademickiego – stwierdził.
Znaczenie tego niecodziennego wydarzenia dla Kościoła katolickiego i szkolnictwa wyższego w Rumunii podkreśliła niewątpliwie obecność osobistości duchownych i świeckich. Do Auli Magna uniwersytetu przybyli: nuncjusz apostolski w Rumunii ks. abp Francesco Javier Lozano, księża biskupi z biskupem greckokatolickiej diecezji Cluj-Gherla – Florentinem Criha˘lmeanu na czele, członkowie senatu uniwersyteckiego, dziekani, profesorowie, przedstawiciele władz państwowych, studenci, goście z kraju i zagranicy. Wśród tych ostatnich nie zabrakło Telewizji Trwam i rektora Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
– Motywem mojego szczególnego uznania (…) jest fakt, że po upadku komunizmu Uniwersytet Babes-Bolyai przyjął u siebie cztery wydziały teologii [wydziały teologii prawosławnej, rzymskokatolickiej, greckokatolickiej, protestanckiej – przyp. red.], pokazując w ten sposób, że w tym okresie komunizmu nie powiodło się zniszczenie tego szerszego spojrzenia, tego otwarcia się na poszukiwanie prawdy we wszystkich jej wymiarach, tej miłości wolności myśli i wrażliwości na wartości duchowe – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski w wykładzie zatytułowanym: „Jaki uniwersytet dla dzisiejszej Europy”, który zakończył oficjalną część uroczystości. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego nawiązał do swoich narodowych korzeni. – Istnieje jeszcze inny powód mojej życzliwości wobec tego uniwersytetu: jest nim jego związek – szczególnie w momencie jego powstania – z moją Ojczyzną, Polską. Z waszej ziemi pochodzi król Polski Stefan Batory (1576-1586). Urodził się on w waszych stronach (…). Od 1571 roku był on księciem Transylwanii, a w roku 1573 został wybrany na króla Polski (…). To właśnie on, Stefan Batory, kiedy był królem Polski, położył fundamenty pod ten uniwersytet, tworząc w roku 1581 kolegium – przypominał ksiądz kardynał. Zwrócił także uwagę na zasługi tego jednego z najlepszych polskich królów. – Umiał wybrać na swoich współpracowników najlepsze osobowości. Godne podziwu było jego zaangażowanie polityczne, kulturowe i religijne. Wzmocnił i skutecznie bronił swojej nowej Ojczyzny. Wyróżniał się również tolerancją dla religii – mówił.
Honorowy tytuł naukowy nadany ks. kard. Grocholewskiemu przez Uniwersytet Babes-Bolyai w drugim co do wielkości rumuńskim mieście Cluj jest 12. doktoratem honoris causa przyjętym przez prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.


o. dr Krzysztof Bieliński CSsR,
Cluj, Rumunia
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl