Polscy rolnicy dziękowali na Jasnej Górze za tegoroczne plony

W tym roku na Jasnogórskie Dożynki z całego kraju przybyło około 80 tysięcy rolników. Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony trwało dwa dni.

Centralnym punktem spotkania była niedzielna Eucharystia sprawowana na Jasnogórskim Szczycie. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Jeż – biskup diecezji tarnowskiej.

W homilii ks. bp przywoływał postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki tegorocznych Dożynek. Jak mówił – w jej czasach praca na roli wpisywała się w rytm roku liturgicznego.

Ks. bp Andrzej Jeż podkreślił, że rolnik, jak nikt inny, „ma świadomość, iż wszystko, co istnieje, wypływa ze źródła stwórczego działania Boga”.

Nieprzewidywalność pogody uczyła pokory opartej na prawdzie względem Boga, siebie, ziemi i innych ludzi. Wokół rolnictwa przez wieki tworzył się bogaty klimat duchowy, religijny, kulturowy, społeczny, patriotyczny, rodzinny. Być może wieś jest dla Polski bardziej bogatym źródłem kultury, zróżnicowania intelektualnego, niż środowiska miejskie – zaznaczył ks. Biskup.

Słowa powitania do rolników skierował o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

– Wierzący polski rolnik przy ołtarzu, z modlitwą na jasnogórskich błoniach dziękuje za plony naszej ojczystej ziemi. Dom Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski dziś pełen jest radosnego, dożynkowego dziękczynienia. Jest też pełen troski o to, by nikt nie marnował lekkomyślnie tego rolniczego wysiłku i trudu. Troski, byśmy wszyscy nie tylko umieli, ale i chcieli cenić nasz polski chleb, wszystkie owoce ciężkiej pracy na roli – mówił  o. Marian Waligóra.

Rolnicy przywieźli na Jasną Górę wieńce dożynkowe, wykonane własnoręcznie z tegorocznych plonów.  Mówi Helena Jarecka z Trzcinicy.

– Przyjechaliśmy spod Jasła, z Trzcinicy. Jesteśmy z Koła Gospodyń Wiejskich. Mamy wieniec w stylu pielgrzyma, który trzyma w ręku mały wieniec z Panem Jezusem na łodzi, a na maszcie napisane jest: „Wierzę w Syna Bożego”. Cały ten wieniec jest zrobiony z płodów rolnych. Cały jest z różnych zbóż, m.in. z żyta i pszenicy, jest nawet len i owies. To wszystko w stylu rolniczym – wyjaśnia Helena Jarecka.

Dożynkom towarzyszyły Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Prezentowane były m.in. maszyny rolnicze i produkty rolne. Były też stoiska promujące turystykę wiejską i rolnictwo ekologiczne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl