Polscy biskupi piszą o wychowaniu na twitterze

Od niedzieli, przez cały tydzień ośmiu polskich biskupów zamieszcza na twitterze krótkie teksty na temat wychowania. To jedna z inicjatyw związanych z V Tygodniem Wychowania, który trwać będzie w Kościele od 13 do 19 września.

Młodzi ludzie potrzebują autorytetów i przewodników duchowych, a nimi są księża biskupi i papież Franciszek, który niemalże codziennie jest aktywny na twitterze – wyjaśnił ten niecodzienny projekt rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak poinformował, z twittera korzysta ośmiu polskich biskupów: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik, ks. abp wrocławski Józef Kupny, ks. bp Andrzej Czaja z Opola, ks. bp Piotr Libera z Płocka, ks. bp pomocniczy legnicki Marek Mendyk oraz ks. bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Jeden z pierwszych tweetów w tej akcji umieścił – po modlitwie Anioł Pański z papieżem Franciszkiem – ks. bp Marek Mendyk, który jednocześnie jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

„W łączności z Ojcem Świętym rozpoczynamy V Tydzień Wychowania. Módlmy się o wychowanie w duchu chrześcijańskim” – napisał.

„Rodzice są pierwszymi wychowawcami dzieci, ponieważ są rodzicami” – to z kolei wpis zamieszczony przez ks. abp Polaka.

Natomiast ks. abp Michalik wskazał, że chrześcijańska koncepcja wychowania jest bardzo realistyczna. „To nie bujanie w obłokach, to jest chodzenie po ziemi” – napisał.

Ks. abp Kupny zaznaczył, że „wartości młodemu pokoleniu nie przekażemy poprzez nauczanie teorii, ale przez nasze świadectwo i życie zgodne z tym w co wierzymy”.

„Wychowywanie dzieci jest jak chodzenie po wodzie. Bez Jezusa – nie poradzisz” – napisał z kolei ks. bp Libera.

Zaś ks. bp Czaja zamieścił m.in. wpis: „Przyjmowanie przed działaniem: człowiek staje się najbardziej sobą nie przez to, co czyni, lecz przez to, co otrzymuje”.

Wpisy są oznaczone hashtagiem #wychowanie, aby można było śledzić akcję na TT. Tweety biskupów podaje dalej na swoim profilu Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski – @EpiskopatNews; tam także znajdą się wypowiedzi innych biskupów, którzy nie mają konta na twitterze.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono także rodzinę salezjańską. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin św. Jana Bosko, wielkiego wychowawcy młodzieży.

W liście do wiernych wydanym z okazji V Tygodnia Wychowania biskupi podkreślili, że młody człowiek wciąż potrzebuje przewodników, mistrzów, autorytetów i wiarygodnych świadków, żyjących wartościami. Zauważyli jednocześnie niebezpieczną tendencję odchodzenia w wychowaniu od trwałego i sprawdzonego systemu wartości.

„Wybiórcze przyjmowanie zasad moralnych wprowadza człowieka w stan życiowej niepewności i zagubienia i prowadzi do chaosu. To z kolei uniemożliwia jego pełny rozwój i zatrzymuje uwagę jedynie na namiastkach szczęścia, na zaspokajaniu przyziemnych potrzeb, nie zawsze koniecznych do życia. Tymczasem dla człowieka, zwłaszcza młodego, ważne jest poczucie stabilności i bezpieczeństwa, potrzebne jest mądre towarzyszenie mu oraz stawianie wyzwań na miarę jego pragnień i ideałów” – napisali biskupi.

Zwrócili się z apelem do rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy, aby podjęli trud całościowego wychowania człowieka.

„Wychowanie bez wyrzeczeń, poświęcenia i ducha ofiarności, bez stawiania wymagań nie osiągnie celu, jakim jest ukształtowanie pełnego człowieczeństwa” – podkreślili.

Od czterech lat Kościół w Polsce w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży obchodzi Tydzień Wychowania. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich, podkreślająca rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl