Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę

„Kto wierzy, nigdy nie jest sam” – pod takim hasłem przebiega 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która wyruszyła 6 sierpnia ze Wzgórza Tumskiego w Płocku. W tym roku idzie w niej około 1,2 tys. pątników. Wyjście poprzedziła Msza św. w katedrze pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery, który w homilii stwierdzał, że wędrujący do Częstochowy pątnicy włączają się w „polski krwiobieg miłości”.

Zgodnie z wieloletnią tradycją pielgrzymi z diecezji płockiej wyruszyli na Jasną Górę w święto Przemienienia Pańskiego, po porannej Eucharystii w bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii mówił, że pątnicy ruszają na „Jasną Górę zwycięstwa”. Nawiązując do hasła pielgrzymki „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”, stwierdzał, że sprawdza się ono w ludzkim życiu i sprawdziło się też na twarzach milionów młodych pielgrzymów na Copacabanie w Rio de Janeiro.

„Wyruszamy na pielgrzymi szlak, aby robić to, na co w codziennym zabieganiu brakuje sił, czasu, co blokuje grzech – wsłuchiwać się w Dobrą Nowinę Syna, Dobrą Nowinę miłości. Aby słuchając, pokutując, modląc się, lepiej i głębiej stawać się uczniami w szkole Ewangelii. To samo powiedziała Maryja w Kanie Galilejskiej do sług: `Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie`. Jej serce było zatem zestrojone z sercem Ojca, wzywającego: `To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie” – cytował biskup płocki.

Hierarcha podkreślał, że pielgrzymi wędrują na Jasną Górę, aby na wzór Maryi „zestrajać swoje serce z sercem Boga”. W tym samym celu przemierza Ojczyznę wiele innych pielgrzymek, tworząc „przedziwny, polski krwiobieg miłości”. Po to, aby dokonywało się „Boże przemienienie serc i rodzin”, by prosić Pana, aby „wodę Ojczyzny, znowu przez tak wielu mąconą, zatruwaną – Panna Wierna z Jasnej Góry pomagała przemieniać w czyste i przejrzyste wino wierności”.

Około 1,2 tys. pątników z diecezji płockiej idzie na Jasną Górę w jedenastu grupach, oznaczonych kolorami. Codziennie pokonywać będą ok. 30 km, łącznie przejdą około 260 km, do Częstochowy dotrą 14 sierpnia w godzinach porannych. Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest od tego roku ks. Jacek Prusiński, pracownik Muzeum Diecezjalnego w Płocku. W programie wędrówki będzie m.in. Msza św. koncelebrowana przez księży, którzy w tym roku przyjęli sakrament kapłaństwa, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, konferencje.

Pątnicy modlą się w intencjach własnych oraz wspólnych: „Płocka pielgrzymka wpisuje się w Rok Wiary, będziemy więc starać się zgłębiać jej fundamenty oraz modlić się o mocną wiarę. Poza tym w tradycję naszej pielgrzymki wpisana jest pamięć o Ojczyźnie, dlatego w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego będziemy pamiętać o jego bohaterach, świętych i błogosławionych, na przykład św. Albercie Chmielowskim czy bł. o. Honoracie Koźmińskim, jak i tych, którzy nie zostali wyniesienie na ołtarze: ks. Stanisławie Brzósce, naczelnym kapelanie powstania czy generale Romualdzie Traugutcie”, wymienia ks. Jacek Prusiński.

Diecezja Płocka/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl