Peregrynacja w diecezji toruńskiej

W diecezji Toruńskiej w niedzielę rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem oczekiwania. Następnie odbyło się przywitanie na placu przy klasztorze o. Paulinów w Toruniu.

W imieniu diecezjan Cudowny Wizerunek Pani Jasnogórskiej powitał ks. bp.  Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego.

„Maryjo jesteś wśród swoich. Decyzja nasza należy do Ciebie, bo jesteś jej główną patronką, jako pomoc nieustająca. Na tej Ziemi od stuleci wypełniają się Twoje prorocze słowa: „Błogosławioną Ją zwać będą odtąd wszystkie pokolenia”, jakże nie wspomnieć o tym, że właśnie z tej Ziemi, z Torunia idzie na Polskę i świat drogą Radia Maryja i Tv Trwam nieustanna modlitwa do Ciebie: Godzinki, Różaniec, Apel Jasnogórski a także rozważanie z Tobą tajemnic Chrystusowych i nauczanie Kościoła”. – akcentował ks. bp. Andrzej Suski

Niedzielnej Mszy św. przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź metropolita Gdański.  Homilię wygłosił ks. bp Józef Szamocki bp. pomocniczy diecezji toruńskiej. W Homilii powiedział:

„Spoglądamy dzisiaj oczyma wiary na tę ikonę i widzimy w niej naszą Matkę i nauczycielkę a jej wzrok dotyka każdego z nas. Prowokuje, dotyka naszych spraw i zachęca do spojrzenia na Jezusa by pójść za nim drogami Ewangelii, by wraz z nim wzrastała nasza wiara. Ona nas zapewnia, że skoro w Jej życiu spełniły się słowa powiedziane od Pana, to na pewno spełnią się i w naszym. A jakie to słowa? To te, które Jezus wypowiadał z mocą, które przemieniały świat i przemieniają je dzisiaj wszędzie tam gdzie ludzie przyjmują to słowo i pragną nim żyć”.

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej potrwa w diecezji toruńskiej do 15 września 2013 roku. Transmisję mszy św. przeprowadziło RM i TV Trwam.

Uroczyste rozpoczęcie peregrynacji nastąpiło o godz. 16.00 nabożeństwem oczekiwania. Około godz. 16.45 na ul. Szosa Lubicka nastąpiło powitanie Obrazu.

 „Będzie to nabożeństwo modlitewne. Będziemy wspólnie przygotowywać się duchowo na przyjazd wizerunku. O godz.17.00 wyruszy procesja z przedstawicielami episkopatu i zostanie przywitany Obraz. Samochód- kaplica przywiezie Obraz na plac celebry i wtedy biskup toruński w imieniu diecezjan oraz własnym przywita Obraz i rozpocznie się  Eucharystia”- powiedział przed uroczystościami ks. prałat Andrzej Nowicki, rzecznik kurii diecezji Toruńskiej.

W tym samym czasie we wszystkich kościołach diecezji przez 3 minuty biły dzwony. Na uroczystość powitania Wizerunku Maryi przybyli przedstawiciele 148 parafii diecezji toruńskiej, a także z całej Polski

W liturgii rozpoczęcia peregrynacji, przed rozesłaniem, Księża Biskupi wręczą przedstawicielom poszczególnych parafii stągwie, do których podczas peregrynacji wierni będą mogli składać swoje prośby, podziękowania i zawierzenia.

Kopia Obrazu Jasnogórskiej Pani przybyła do diecezji toruńskiej w roku wiary – przypomina ks. prałat Andrzej Nowicki.

„Chcemy razem z Maryją wejść w ten rok wiary, spojrzeć na swoje życie w kontekście przeżywania swojego związku z Chrystusem i bliskości z Bogiem. Chcemy na nowo odnowić ten wybór, opcję fundamentalną w swoim życiu, czy w tym świecie zlaicyzowanym. Chcemy żyć i dawać świadectwo, że Bóg jest, że jest obecny w naszym życiu, że stanowi dla nas najwyższą wartość a zarazem jest celem naszego istnienia, czy też chcemy jak to proponuje współczesny świat, żyć tak, jakby Boga nie było”-powiedział ks. prałat Andrzej Nowicki.

Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej będzie nawiedzać toruńskie parafie jedną dobę. Jest to Kopia Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej namalowana w 1957 r. , jego wykonawcą jest oruński malarz prof. Leonard Torwirt. Jak napisano na internetowej stronie Jasnej Góry: „wysiłek toruńskiego malarza wpierały modlitwy zakonów kontemplacyjnych, a w Kaplicy Cudownego Obrazu codziennie odprawiana była w tej intencji Msza święta”. Kopia Cudownego Obrazu rozpoczęła swą pielgrzymkę po Polsce 29 sierpnia 1957 roku od archikatedry warszawskiej. W 1966 roku decyzją Episkopatu przerwano na pewien czas Peregrynację, aby Obraz mógł być obecny na uroczystościach milenijnych we wszystkich stolicach biskupich Polski i miejscach o historycznym znaczeniu dla Kościoła i narodu. Zamierzenie to jednak nie do końca zostało zrealizowane. Utrudnienia ze strony władz komunistycznych sprawiły, że Obraz nawiedził jedynie dziewięć miast. W ciągu ponad 23 lat pielgrzymowania Maryja nawiedziła przeszło 8 tysięcy kościołów i kaplic, 7150 parafii. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja kopii cudownego obrazu po Polsce.

Zakończyła się natomiast peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej „Od oceanu do oceanu”. Trafił on teraz do przedstawicieli czeskiego Ruchu Obrony Życia do Ostrawy. Pożegnanie Ikony poprzedziło całonocne czuwanie i uroczysta Eucharystia w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku – Białej.

„Było to czternaście dni wielkich przeżyć. Wielkich spotkań, wielkich tłumów, wielkiego wzruszenia. Widzimy, że Polacy kochają Matkę Bożą. Wielu dało świadectwo na ulicach i w Kościołach.  Przez najbliższych kilka dni ikona częstochowska będzie wędrowała przez diecezje czeskie i będzie broniła życia poruszając sumienia naszych sąsiadów. Kolejny kraj to Słowacja i kolejne kraje wiodące w kierunku Fatimy” – powiedziała Ewa Kowalewska, koordynator Peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej

Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej peregrynuje przez świat w obronie życia. Przemierza  trasę z Władywostoku do Fatimy.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl