fot. PAP/EPA

Papież otworzył Drzwi Święte w bazylice świętego Jana na Lateranie

Papież Franciszek podczas Mszy św. w bazylice świętego Jana na Lateranie w niedzielę otworzył Drzwi Święte, co jest symbolicznym aktem związanym z inauguracją Roku Świętego. Apelował do wiernych, by mimo przemocy, na świecie nie popadali w smutek i zniechęcenie.

Mówiąc o zbliżającym się Bożym Narodzeniu, Papież podkreślił: „Nie możemy poddawać się zmęczeniu; nie wolno nam popadać w smutek, choć będziemy mieli powody ze względu na wiele trosk i liczne formy przemocy, które ranią naszą ludzkość”.

Nawiązując do czytania z liturgii, papież Franciszek powiedział: „W dziejowym kontekście wielkich krzywd i przemocy, które są dziełem przede wszystkim ludzi władzy, Bóg pozwala zrozumieć, że to on sam będzie rządził swym ludem i że nie pozostawi go na łasce arogancji swoich rządzących i wyzwoli od wszelkiej trwogi”.

Otworzyliśmy Drzwi Święte tutaj i we wszystkich katedrach na świecie. Również ten prosty gest jest zaproszeniem do radości. Zaczyna się czas wielkiego przebaczenia. To Jubileusz Miłosierdzia – mówił papież Franciszek, nawiązując do zainaugurowanego we wtorek Roku Świętego.

Papież powiedział: „Bóg nie kocha surowości”, „jest czuły, robi wszystko z czułością ojca”.

Apelował do wierzących, by podjęli się „radykalnego zadania”, by byli „narzędziami miłosierdzia, świadomymi tego, że za to zostaną osądzeni”.

Wezwał do sprawiedliwego postępowania wobec innych i troskę o potrzeby innych.

PAP/RIRM

drukuj