fot. PAP/EPA

Papież ogłosił 23 lutego dniem modlitwy i postu w intencji pokoju

Papież Franciszek ogłosił dzień 23 lutego dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie. W czasie spotkania na niedzielnej modlitwie Anioł Pański wezwał, aby do tej inicjatywy przyłączyli się też ci, którzy nie są katolikami i chrześcijanami.

Zwracając się do tysięcy ludzi zgromadzonych w Watykanie, papież powiedział: „W obliczu tragicznego przedłużania się konfliktów w różnych częściach świata zachęcam wszystkich wiernych do udziału w specjalnym dniu modlitwy i postu w intencji pokoju – 23 lutego, w piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu”.

„Ofiarujemy go szczególnie w intencji ludności Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego” – dodał Franciszek. Zaprosił także osoby, które nie są katolikami i chrześcijanami, aby przyłączyły się do jego inicjatywy w sposób, jaki uznają za „najbardziej stosowny”.

„Nasz Niebieski Ojciec zawsze słucha swych dzieci, które wołają do Niego w udręce i cierpieniu” – podkreślił papież. Przywołał słowa psalmu: „Podtrzymuj złamanych na duchu i opatrz ich bolesne rany”.

„Zwracam się z żarliwym apelem o to, byśmy i my usłyszeli to wołanie i by każdy w swoim sumieniu, przed Bogiem, zadał sobie pytanie: +Co mogę uczynić dla pokoju+” – wezwał papież.

„Oczywiście możemy się modlić, ale nie tylko: każdy może konkretnie powiedzieć +nie+ przemocy” – wskazywał Franciszek.

Jak zauważył, „zwycięstwa uzyskane przy użyciu przemocy są fałszywe, praca zaś na rzecz pokoju służy wszystkim”.

Papież nawiązał też do obchodzonego w niedzielę we Włoszech Dnia Życia.

„Przyłączam się do orędzia biskupów i wyrażam me uznanie oraz zachętę dla różnych działań kościelnych, które na wiele sposobów promują i wspierają życie, zwłaszcza dla Ruchu dla Życia” – powiedział.

Widząc grupę jego przedstawicieli na placu, Franciszek zauważył, że nie jest ona liczna.

„I to mnie martwi” – przyznał. Papież podkreślił, że mało osób walczy o życie w czasach, gdy szerzy się „mentalność odrzucania”.

Franciszek odnotował także sobotnią beatyfikację w Vigevano na północy Italii świeckiego Włocha Teresia Olivellego, który zmarł w wieku 29 lat w 1945 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Hersbruck. W roku 1941 zgłosił się na ochotnika do wojska i jako strzelec alpejski walczył na terenie Związku Radzieckiego. Po powrocie z frontu działał w katolickim ruchu oporu. Został aresztowany i trafił do obozu, gdzie opiekował się chorymi i nauczał katechizmu. Zmarł w wyniku pobicia przez strażnika.

Papież powiedział o nowym błogosławionym, że dał świadectwo wiary w Chrystusa swą „miłością do najsłabszych”.

„Dołącza on do długiego szeregu męczenników zeszłego wieku” – dodał.

„Niech jego heroiczne poświęcenie będzie ziarnem nadziei i braterstwa, przede wszystkim dla młodych ludzi” – wezwał Franciszek.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj