fot. PAP/EPA

Papież Franciszek zaapelował o szacunek dla każdej grupy etnicznej

O starania na rzecz przywrócenia pokoju, uzdrowienie ran przeszłości i poszanowanie praw każdej grupy etnicznej zaapelował Ojciec Święty Franciszek. Dziś w stolicy Birmy, NayPyiTaw, doszło do spotkania Papieża z prezydentem Birmy oraz stojącą na czele kraju Aung San Suu Kyi – laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku.

Ojciec Święty udał się także do Centrum Kongresowego, gdzie wygłosił przemówienie do przedstawicieli rządu i władz cywilnych Birmy. W wystąpieniu zwrócił uwagę, że mieszkańcy tego kraju wiele wycierpieli i nadal cierpią z powodu wojny domowej i działań wojennych, które stworzyły głębokie podziały.

Wskazał, że obecnie priorytetem powinna być praca nad przywróceniem pokoju. Dodał, że ten żmudny proces może się rozwinąć dzięki zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i poszanowania praw człowieka. Papież stwierdził, że szczególną rolę do odegrania mają tutaj wspólnoty religijne.

– Różnice religijne nie powinny być źródłem podziału i nieufności, lecz raczej siłą na rzecz jedności, przebaczenia, tolerancji i mądrego budowania narodu. Religie mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu ran emocjonalnych, duchowych i psychologicznych osób, które cierpiały w latach konfliktu – wskazał Ojciec św.

Sześciodniowa podróż do Birmy i Bangladeszu to już 21. podróż apostolska Ojca św. Franciszka. Odbywa się pod hasłem „Miłość i pokój”. Oba odwiedzane kraje łączy kwestia, uciekających do Bangladeszu z Birmy, Rohingjów – muzułmańskiej mniejszości prześladowanej w tym w większości buddyjskim kraju.

RIRM

drukuj