fot. PAP/EPA

Papież Franciszek podsumował podróż apostolską do Chile i Peru

Ojciec Święty Franciszek podsumował dziś swoją pielgrzymkę do Chile i Peru. Podczas spotkania z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie, Papież wyraził wdzięczność Bogu za dobry przebieg tej pielgrzymki. Podziękował też władzom cywilnym, biskupom, współpracownikom i wolontariuszom za jej przygotowanie.

Papież przypomniał, że mottem wizyty w Chile były słowa Jezusa: „Pokój mój daję wam”. Podkreślił, że podczas spotkania z władzami politycznymi i cywilnymi kraju wsparł drogę chilijskiej demokracji jako przestrzeni spotkania solidarnego w różnorodności.

Przesłanie pokoju, jedności i poszanowania osób, ludów i ich kultur Papież skierował też w trakcie innych spotkań i liturgii w Chile.

Wspominając pielgrzymkę do Peru, Ojciec Święty powiedział, że szczególnym jej momentem było spotkanie z ludami Amazonii. Zapoczątkowało ono przygotowania do Synodu dla Pan-Amazonii zwołanego na październik 2019 r. – powiedział Papież.

Podkreślił, że cała wizyta była czasem doświadczenia jedności.

– Jak zawsze, słowo Jezusa nadaje pełny sens wszystkiemu, podobnie i Ewangelia. W ostatniej celebracji eucharystycznej podsumowała orędzie Boga do swego ludu Chile i Peru, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Tak więc – zdawał się mówić Pan – przyjmijcie pokój, który wam daję, a będziecie zjednoczeni w Mojej nadziei. To jest mniej więcej podsumowanie pielgrzymki. Módlmy się za te dwa narody – zaznaczył papież Franciszek.     

Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra. Słowa skierował także do Polaków.

– Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuje wam, że towarzyszyliście mi w waszych modlitwach podczas mojej niedawnej podróży do Chile i Peru. Był to czas łaski, który pozwolił nam doświadczyć jedności, docenić i propagować duchowe wartości zakorzenione w Ewangelii i w tradycjach osób i ludów tego regionu. Dzielę się z wami moją radością i proszę was, abyście kontynuowali modlitwę za mnie. Niech Bóg wam błogosławi – mówił.

Transmisję z Watykanu przeprowadziła TV Trwam. Fragmentu audiencji można było także wysłuchać na antenie Radia Maryja.

RIRM/TV Trwam News

drukuj