fot. episkopat.pl

Papież Franciszek: Kluczowe słowa dla życia apostoła to: wyznanie, prześladowanie i modlitwa

W przypadającą dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła papież Franciszek odprawił Mszę św. w bazylice watykańskiej. W homilii Ojciec Święty zwrócił uwagę na trzy kluczowe słowa dla życia apostoła: wyznanie, prześladowanie i modlitwa.

Papież zaznaczył, że należy sobie zadać pytanie, czy jesteśmy chrześcijanami salonowymi, plotkującymi o tym, jak toczą się sprawy w Kościele i w świecie, czy też apostołami w drodze, wyznającymi Jezusa swoim życiem.

Kto wyznaje Jezusa, czyni tak jak Piotr i Paweł, podąża za nim aż do końca. Nie idzie za nim tylko do jakiegoś punktu, ale aż do końca. Idzie za Nim Jego drogą, a nie naszymi drogami. Jego drogą jest droga życia nowego, radości i zmartwychwstania. Idzie drogą, która przechodzi także przez krzyż i prześladowanie – powiedział papież.

Ojciec Św. powtórzył też za św. Augustynem, że „Siła chrześcijanina to nie tylko czynienie dobra, ale także znoszenie zła”.

Znoszenie to naśladowanie Jezusa, to niesienie na ramionach ciężaru dla Niego i dla innych. To przyjęcie krzyża idąc na przód z ufnością. Nie jesteśmy sami! Jest z nami ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan – powiedział Papież Franciszek.

Papież akcentował też znaczenie modlitwy. Wskazywał, że jest ona siłą, która nas jednoczy i wspiera, jest lekarstwem na izolację i samowystarczalność, które prowadzą do śmierci duchowej.

W trakcie Eucharystii Ojciec Święty pobłogosławił paliusze dla nowych metropolitów, mianowanych w ciągu ostatniego roku. Wśród nich znalazło się trzech arcybiskupów z Polski: metropolita warmiński Józef Górzyński, Marek Jędraszewski z Krakowa i Tadeusz Wojda z Białegostoku.

Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj