fot. PAP/EPA

Papież: Tylko ci, którzy potrafią uznać własne grzechy, mogą liczyć na przebaczenie, przemianę i nawrócenie

Ojciec Święty podczas audiencji generalnej w Watykanie omówił dziś formułę aktu pokutnego, który jest kontynuacją cyklu katechez o Eucharystii. W kontekście obrzędów wprowadzających papież Franciszek wskazał na znaczenie spowiedzi powszechnej.

Jednocześnie Ojciec Święty podkreślił, że absolucja kapłana, który wzywa Boga, by zmiłował się nad nami i odpuściwszy nam grzechy doprowadził nas do życia wiecznego – nie posiada skuteczności sakramentu pokuty.

Dla odpuszczenia grzechów ciężkich, nazywanych również śmiertelnymi, konieczna jest spowiedź i rozgrzeszenie sakramentalne – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty wymienił też inne akty pokutne, jak pokropienie wodą święconą na pamiątkę chrztu czy śpiew: Kyrie eleison, kiedy wzywamy Boga błagając Go o miłosierdzie.

Uświadomienie sobie w akcie pokutnym własnej grzeszności pomaga nam otworzyć serca, by błagać Boga o miłosierdzie. Tylko ci, którzy potrafią uznać własne grzechy, mogą liczyć na przebaczenie, przemianę i nawrócenie – zaznaczył papież Franciszek.

– Po wyznaniu grzechów błagamy Najświętszą Maryję Pannę, aniołów i świętych, aby modlili się za nas do Pana. W tej dziedzinie także cenna jest wspólnota świętych, wstawiennictwo tych przyjaciół i wzorców życia podtrzymuje nas w drodze ku pełnej komunii z Bogiem, gdy grzech zostanie unicestwiony na zawsze – powiedział Ojciec Święty. 

 

Biskup Rzymu pozdrowił także pielgrzymów zgromadzonych na audiencji. W kilku słowach zwrócił się również do Polaków.

– Życzę wam wszystkim szczęśliwego i pomyślnego nowego roku. Niech będzie on dla was, dla waszych rodzin, bliskich, wszystkich żyjących w kraju i za granicą, dla całej waszej ojczyzny – czasem pokoju, spełnionych nadziei i obfitującym w Boże dary oraz opiekę Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Niech Chrystus, Bóg Mocny, Książę Pokoju narodzony w Betlejem, przenika wasze serca swą obecnością i wam błogosławi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – mówił papież Franciszek.

RIRM

drukuj