Papież błogosławi Młodym dla Sprawiedliwości

„Ojciec Święty jest niezwykle szczęśliwy, że może pobłogosławić młodych ludzi z całego świata uczestniczących w pierwszym spotkaniu Młodzi dla Sprawiedliwości Społecznej, który odbywa się na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim” – odczytał słowa listu Papieża Franciszka skierowanego specjalnie do studentów uczestniczących w tym wyjątkowym sympozjum ks. bp Enrico dal Covolo, rektor tej rzymskiej uczelni. W konferencji biorą udział studenci z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

„Kościół czerpie głęboką nadzieję, że spotkania takie jak to przyczynią się do zaangażowania młodych ludzi w działania zmierzające do rozwiązywania ważnych problemów społecznych” – napisał Ojciec Święty. Ten niespodziewany gest ze strony Następcy Świętego Piotra młodzi przyjęli z nieukrywaną radością. – To coś wspaniałego. Fakt, że o takiej grupie jak nasza usłyszał Ojciec Święty i że się za nas modli, jeszcze bardziej nas uskrzydla i dodaje wiary w niesamowite owoce tego spotkania – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Vittorio Bragghi z Piacenzy. Jednym z głównych owoców tego sympozjum ma być przygotowanie przez studentów wspólnego dokumentu, który będzie prezentował pomysły i projekty młodych katolików na rozwiązywanie podstawowych problemów społecznych, roboczo nazwanego „Dekalogiem dla Sprawiedliwości Społecznej”.

Już pierwszego dnia sympozjum ruszyły prace w różnych grupach, które przygotują różnorodne dokumenty. Są one prowadzone przez nauczycieli i wykładowców, którzy przed rozpoczęciem sympozjum przeszli specjalne szkolenia. Dzielą oni swoje grupy na podgrupy, a każda z nich opracowuje dziennikarski artykuł poruszający zadany problem. Na podstawie tak powstałych analiz studenci następnie szukają rozwiązań. Zwieńczeniem tych prac jest powstanie kliku jednolitych projektów, które na zakończenie sympozjum będą głosowane podczas dyskusji plenarnej. – Tak jak obecni są tu studenci z bardzo różnorodnych krańców świata, tak różnorodne były przygotowane przez nich projekty – mówi student Wyższej Szkoły Społecznej i Medialnej w Toruniu Piotr Sikorski. – Trzy projekty dotykały spraw bardzo ogólnikowo, np. stwierdzały, że młodzi katolicy powinni angażować się w dyplomację, zaś trzy pozostałe przedstawiały szczegółowe rozwiązania, jak już dziś jako młodzi ludzie możemy aktywnie uczestniczyć w poszerzaniu sprawiedliwości społecznej – dodaje. W sumie w sympozjum na papieskiej uczelni uczestniczy pięciu reprezentantów toruńskiej WSKSiM.

Wczoraj, w trzecim dniu sympozjum, studentów zgromadzonych na Lateranie odwiedził burmistrz Rzymu Gianni Alemanno. – Pamiętam, jak jeszcze kilkanaście lat temu ja siedziałem w ławach studenckich i zastanawiałem się, jak połączyć wytrwanie w wierze katolickiej z chęcią zaangażowania się w działalność polityczną. Dziś mogę szczerze powiedzieć, że przez te liczne lata nie zawsze było to łatwe, ale z całą odpowiedzialnością mówię, że było warto – stwierdził Alemanno.

Łukasz Sianożęcki Rzym

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl