fot. flickr.com

Papieskie pozdrowienia dla duszpasterzy, wiernych i władz w Polsce

Papież Franciszek poprosił ks. kard. Vincenta Nicholsa, swego wysłannika do Polski na uroczystości w Gnieźnie z okazji 600-lecia prymasostwa, by pozdrowił polskich duszpasterzy, wiernych i władze państwowe. Pisze o tym w liście ogłoszonym w sobotę w Watykanie.

Arcybiskup Westminsteru, prymas Anglii i Walii będzie specjalnym wysłannikiem na uroczystości gnieźnieńskie, które odbędą się 29 kwietnia.

W liście napisanym po łacinie do księdza kardynała Nicholsa Franciszek przypomniał postać świętego Wojciecha, biskupa i męczennika.

„Pełen prawdziwie apostolskiego ducha niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił” – podkreślił Papież.

Poprosił swego wysłannika, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia duszpasterzom, wiernym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu narodowi polskiemu. Polecił również, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła: „radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń”.

Kiedy objawi się Jezus Chrystus – dodaje papież za słowami Listu – „ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy”.

Franciszek zawierzył misję brytyjskiego księdza kardynała w Polsce wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, świętego Jana Pawła II oraz wszystkich świętych i błogosławionych.

Również w sobotę Watykan poinformował, że Papież mianował prymasa Czech księdza kardynała Dominika Dukę swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości z okazji 1050. rocznicy ustanowienia pierwszego biskupstwa w Polsce. Odbędą się one w Poznaniu w dniach 22-24 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj