Ojciec św. zakończył swój pontyfikat

Ojciec św. Benedykt XVI oficjalnie zakończył swój pontyfikat. Jednocześnie w Kościele rozpoczął się okres sede vacante, który będzie trwał do wyboru nowego Papieża.

Po raz ostatni Ojciec św. spotkał się wczoraj z pielgrzymami w Castel Gandolfo.

„Będę po prostu pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej ziemi” – powiedział w krótkim przemówieniu Benedykt XVI.

Przed południem Ojciec św. spotkał się ze wszystkimi księżmi kardynałami obecnymi w Rzymie a także współpracownikami z Kurii Rzymskiej.

– Czwartek, 28 lutego był ostatnim dniem w którym Ojciec św. pełnił posługę następcy św. Piotra. Przed południem w sali klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Benedykt XVI spotkał się z kardynałami. Byli tam też obecni przewodniczący i prefekci watykańskich dykasterii. Kardynałowie, którzy po spotkaniu z Ojcem św. rozmawiali z dziennikarzami nie kryli wzruszenia w tym ważnym, historycznym dla Kościoła momencie, ale mówili też o prawdziwej radości ze spotkania z człowiekiem tak ogromnej wiary, odwagi, ufności i pokory – powiedziała Agnieszka Gracz korespondent Naszego Dziennika w Watykanie.

W Watykanie panowała szczególna atmosfera – na Placu Świętego Piotra gromadziły się tłumy wiernych, aby pożegnać Papieża.

– W czasie kiedy Ojciec św. opuszczał Watykan rozległo się bicie dzwonów. To była taka szczególna chwila. Z jednej strony chwila smutku i łez w oczach tych którzy gromadzili się na Placu św. Piotra, a z drugiej ogromna radość mieszkańców Castel Gandolfo z którymi choć przez pewien czas będzie przebywał Ojciec św., chociaż nie jako Papież, jak to zaznaczył w słowach pozdrowienia, które skierował tuż po przylocie do Castel Gandolfo. W rozmowach wiele osób podkreślało, że mimo smutku jaki towarzyszy im w związku z ustąpieniem Ojca św. – rozumieją tą decyzję, chcą okazać swoją wdzięczność, radość i będą mu też towarzyszyć w modlitwie – dodaje red. Agnieszka Gracz.

„Podczas tego okresu Kościół jednoczy się w sposób szczególny z pasterzami, kardynałami elektorami i prosi Boga o nowego Papieża jako dar Jego obecności i opatrzności” – akcentuje ks. prof. Mirosław Sitarz z KUL, powołując się na dokument Universi Dominici Gregis Jana Pawła II.

– O to konklawe jest bardzo dużo szumu medialnego niekoniecznie ukierunkowanego na dobro Kościoła. Niektórzy redaktorzy chcieliby usłyszeć już nazwisko, imię albo przynajmniej narodowość z której ma być nowy Papież. Wydaje mi się, że trzeba zwrócić uwagę na treść konstytucji: Papież mówi, że jest to czas wyboru i okres sede vacante, który jest okresem szczególnym dla nas wszystkich i całego Kościoła. Mianowicie, podczas sede vacante, a przede wszystkim w okresie kiedy przebiega wybór następcy Piotra, Kościół jednoczy się w sposób szczególny z pasterzami, a w szczególności z kardynałami elektorami biskupa rzymskiego. Prosi Boga o nowego Papieża jako dar Jego obecności i opatrzności – akcentuje ks. prof. Mirosław Sitarz.

W ten sposób wybór nowego Papieża będzie wydarzeniem bliskim Ludowi Bożemu i w pewnym sensie działaniem całego Kościoła, a nie dotyczyć jedynie Kolegium Elektorów – dodaje ks. prof. Sitarz.

„Polacy patrząc na pontyfikat Benedykta XVI powinni mieć w pamięci dwa szczególne wydarzenia” – zwraca uwagę ks. dr Leszek Jażdżewski.

– Pierwsze wydarzenie to pielgrzymka Benedykta XVI do Polski, która była pierwszą oficjalną pielgrzymką zagraniczną, a następnie beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki i co najważniejsze naszego Ojca św. Jana Pawła II. Te wydarzenia zjednoczyły nas i spowodowały ogromną wdzięczność oraz zbliżenie naszego narodu do Benedykta XVI – powiedział ks. dr Leszek Jażdżewski.

W czasie pielgrzymki do Polski – Papież zostawił nam bardzo głębokie przesłania, a jego pontyfikat był pontyfikatem symboli – dodaje ks. Leszek Jażdżewski. Jednocześnie akcentuje, że Benedykt XVI wyraźnie kontynuował dzieło swojego poprzednika Jana Pawła II.

– Musimy pamiętać, że nigdy nie ma i nie będzie dwóch takich samych postaci i dwóch takich samych Papieży. Jednak wiemy, nie tylko emocjonalnie w postaci tego kiedy mówił do nas po polsku, odczuwając że jest blisko nas, ale wiemy także poprzez jego nauczanie i pielgrzymkę, którą odbył w naszym kraju, że Benedykt XVI nosił w sobie tę cząstkę Jana Pawła II, że nosił także przyjaźń do nas, do Polaków; ale także kiedy beatyfikował ks. Jerzego Popiełuszkę kazał nam spojrzeć na jego postać, na jego odwagę w głoszeniu prawdy, wiary, Ewangelii, ale także kazał nam spojrzeć na nasz naród, abyśmy bronili pewnych wartości związanych z tym narodem – dodaje ks. dr Leszek Jażdżewski.

Tymczasem według jeszcze niepotwierdzonych informacji tzw. pierwsza kongregacja generalna księży kardynałów, przygotowująca konklawe odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 4 marca o godz. 9.30. Tego dnia najprawdopodobniej zostanie ustalona data konklawe.

 

Wypowiedź red. Agnieszki Gracz:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl