fot. PAP/EPA

Ojciec św. Franciszek kontynuuje podróż apostolską na Kubę

Dziś Papież będzie sprawował Mszę św. na Placu rewolucji w Holguin. W Santiago de Cuba spotka się kubańskimi biskupami.

Wczoraj na Eucharystię, której przewodniczył Ojciec św. przybyło ponad pół miliona wiernych. We Mszy św. sprawowanej na Placu Rewolucji w Hawanie uczestniczyli m.in. przedstawiciele świata polityki a także licznie zgromadzone duchowieństwo.

Jego Świątobliwość w homilii mówił o znaczeniu i wymogu służby innym. Papież dodał, że powinniśmy sobie wzajemnie pomagać.

– Wszyscy jesteśmy wezwani, pobudzeni przez Jezusa do noszenia wzajemnie swych brzemion z miłości. I to bez oglądania się na boki, aby zobaczyć, co robi sąsiad lub przestał robić. Jezus mówi: „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Ten właśnie będzie pierwszy. Nie mówi: „Jeśli twój sąsiad chce być pierwszy, niech służy”. Winniśmy wystrzegać się spojrzenia osądzającego i dążyć do uwierzenia w spojrzenie przemieniające, do czego wzywa nas Jezus – powiedział Ojciec św. Franciszek.

 Na uroczystą Eucharystię przybyło pół miliona wiernych. We Mszy św. uczestniczyli m.in. przedstawiciele świata polityki – prezydent Kuby Raul Castro i prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner, a także licznie zgromadzone duchowieństwo.

Ks. kard. Jaime Lucas Ortega y Alamino, arcybiskup Hawany, zwracając się do Papieża w imieniu Kubańczyków dziękował za wizytę apostolską.  Ks. kard. wyraził także wdzięczność za wsparcie Watykanu w rozmowach dot. normalizacji stosunków pomiędzy Kubą a USA.

Wczoraj papież Franciszek spotkał się z Fidelem Castro. Nieformalne spotkanie trwało ok. 40 minut. Obecna była żona, dzieci i wnuki, a także nuncjusz.

Rozmowa dotyczyła aktualnych tematów jak też ochrony środowiska naturalnego, o czym mówi papieska encyklika. Spotkanie przebiegło w serdecznym klimacie, poinformował ks. Federico Lombardi.

Późnym wieczorem czasu polskiego Ojciec św. celebrował nieszpory w hawańskiej katedrze. Następnie spotka się z młodzieżą w jednym z tamtejszych ośrodków kultury.

W poniedziałek Jego Świątobliwość będzie sprawował Eucharystię na Placu Rewolucji w Holguin. W Santiago de Cuba spotka się kubańskimi biskupami.

We wtorek w Santiago Ojciec św. będzie sprawował uroczystą Eucharystię w bazylice Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre. Tego dnia następca św. Piotra uda się do USA.

Poszczególne punkty wizyty apostolskiej transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM

drukuj