Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin na Jasną Górę

Rozmowa z ks. Przemysławem Drągiem, dyrektorem krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski. Wywiad przeprowadził O. Grzegorz Mój CSsR.

O. Grzegorz Moj: Kolejna Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin na Jasną Górę ma konkretne hasło. Stawiacie przed sobą konkretne cele i jest to też jesienna sesja duszpasterzy rodzin, doradców życia rodzinnego.

Ks. Przemysław Drąg:  Ta pielgrzymka jest połączona z okazją do zadumy i refleksji nad tym, co dzieje się w Duszpasterstwie Rodzin w całej Polsce.  Organem prowadzącym, przygotowującym, koordynującym całą pielgrzymkę jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski. To on każdego roku podczas pielgrzymki przygotowuje pewne tematy,  które pozwolą głębiej zastanowić się nad tym, co w tym nowym roku duszpasterskim będzie się działo w Kościele, a przede wszystkim w różnych diecezjach, w poszczególnych duszpasterstwach, parafiach i poradniach życia rodzinnego. Ta pielgrzymka ma zawsze uroczyste zamknięcie w niedzielę. Wtedy właśnie ksiądz biskup odpowiedzialny za rodziny wygłasza specjalną programową homilię, zapraszająca także do współpracy. Następuje także zawierzenie wszystkich rodzin Matce Bożej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, także wprowadzenie do pracy, do posługiwania, tych którzy jako doradcy diecezjalni, czy parafialni w poradniach będą  pracowali z narzeczonymi, z rodzinami i będą się o nich troszczyli. W tym roku będzie okazja, aby spotkać się razem i zobaczyć w jaki sposób możemy, jako społeczeństwo katolickie oddziaływać na to, co dzieje się w naszej Ojczyźnie.

Autorami poszczególnych referatów będą m.in. p. Marek Grabowski, który będzie mówił o kondycji współczesnej polskiej rodziny na podstawie badań, które zostały przez niego przeprowadzone. Będzie także p. Ireneusz Jabłoński, który poruszy ciekawy temat: „Rodzina- recepta na kryzys”. Będzie p. Jacek Sapa, który powie o różnych działaniach i inicjatywach na rzecz rodzin.

Spotkanie otworzy o godzinie 11.00 J.E. Ks. Bp. Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, który jest przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny.

O godzinie 15.30 zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na Jasną Górę do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie już tradycyjnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny z kazaniem programowym, które w tym roku wygłosi ks. Przemysław Drąg, Krajowy Duszpasterz Rodzin. Zapraszamy także na wały jasnogórskie tam o godzinie 19.30 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa w intencji małżeństw, przygotowana przez małżeństwa. W tym roku oprawę liturgiczną całej naszej pielgrzymki będzie zapewniała diecezja łomżyńska i rodziny, które pochodzą z tamtych terenów. O godzinie 21.00 nastąpi Apel Jasnogórski, który poprowadzi J. E. Ks. Bp. Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, zawierzając Matce Bożej wszystkie rodziny i prosząc o opiekę. Tym bardziej, że zaczął się już rok szkolny i wiele naszych dzieci poszło już do szkoły, gdzie są nowe problemy, ale też  radości.  To wszystko chcemy zawierzyć Matce Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Później będziemy modlić się Różańcem w intencji rodzin. Nocą będzie możliwość indywidualnego czuwania.

W najbliższą niedzielę o 9.00 będzie okazja, żeby zapoznać się z tym, co działo się na VII Światowym Kongresie Rodzin w Mediolanie. Ks. Andrzej Wachowicz oraz para małżeńska z diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, którzy brali udział w tym kongresie podzielą się z nami refleksjami na ten temat, ukazując jakie jest znaczenie pracy i świętowania w życiu każdej rodziny.

Myślę, że są to tematy bardzo aktualne, przecież doświadczamy tego, jak dzisiaj w Polsce brakuje pracy i jak czasami to świętowanie jest bardzo źle rozumiane; jako totalna anarchia. W związku z tym mamy możliwość zobaczenia tego, co mówili wybitni specjaliści w tym temacie, co powiedział również Ojciec Święty podczas homilii na zamknięcie kongresu. Dlatego myślę, że jest to inicjatywa bardzo cenna. O godz. 11.00 będzie centralny punkt naszego spotkania, jak już wspominałem uroczysta msza św. na wałach jasnogórskich, będzie jej  przewodniczył JE Ks. Bp. Stanisław Stefanek, biskup emeryt diecezji łomżyńskiej, a także członek Rady Episkopatu Polski ds. rodziny. Na zakończenie cała Polska w osobie małżeństw, które będą tam obecne  odnowi swoje przyrzeczenia małżeńskie i zawierzy jeszcze raz wszystkie polskie rodziny Matce Bożej.

 

O. Grzegorz Moj: Jak wyglądają diecezjalne kręgi duszpasterstwa rodzin?

Ks. Przemysław Drąg: W każdej diecezji jest powołany duszpasterz rodzin, oraz doradca życia rodzinnego jest to kapłan lub osoba świecka, często są to również małżeństwa. Jeżeli chodzi o ich pracę to jest zróżnicowana, ale obejmuje podstawowe tematy. Pierwszym bardzo ważnym i istotnym dla nas tematem jest przygotowanie młodych ludzi do tego, aby w sposób odpowiedzialny mogli podjąć zobowiązania wynikające z sakramentu małżeństwa.  Dzisiaj tych form przygotowania poprzez te Diecezjalne Ośrodki Duszpasterstwa Rodzin jest naprawdę bardzo wiele. Poprzez dni skupienia, tzw. katechezy weekendowe dla tych, którzy pracują za granicą, poprzez katechezy organizowane na podstawie różnych warsztatów, różnych form dialogowych. Tych form jest bardzo wiele. To jest nasza pierwsza część pracy, myślę że bardzo ważna. Tym bardziej, że doświadczamy także tego, że dzisiaj ta świadomość bycia w małżeństwie niestety spada i coraz więcej jest związków wokół nas, które są pobieżne, oparte tylko na wspólnym zamieszkaniu. A zatem jest to praca bardzo ważna i podstawowa. Te katechezy próbujemy dostosować do poziomu słuchaczy, zachęcić i pokazać także atrakcyjność i piękność sakramentu małżeństwa, które oparte jest na miłości między kobietą a mężczyzną. Ten związek został podniesiony przez Jezusa Chrystusa do godności sakramentu.

Następna sprawa, w której duszpastersko specjalizują się to poradnictwo. Okazuje się, że są takie doniesienia  z wszystkich diecezji, że stale rośnie liczba osób i rodzin, którzy zgłaszają się do katolickich poradni na poziomie diecezjalnym, dekanalnym a nawet parafialnym tam, gdzie takie poradnie powstały. Świadczy to o tym, że kondycja dzisiejszego małżeństwa i rodziny jest niezbyt dobra bo tych porad udziela się niestety coraz więcej. Coraz więcej osób zgłasza się, co świadczy o tym, że jeszcze wiele osób wie o tym, że właśnie przy Kościele znajdzie autentyczną pomoc, zrozumienie. Że będzie w stanie w sposób właściwy rozwiązywać problemy małżeńskie.

Następne działanie duszpasterstw rodzin w diecezjach to Domy Samotnej Matki, są też ośrodki adopcyjne. W innych jeszcze diecezjach powstają piękne Centra Pomocy Rodzinie, gdzie wiele aspektów życia rodzinnego jest poruszanych. To także warsztaty pomocowe  dla rodzin, które przeżywają różne kryzysy, są też różne spotkania i katechezy. Tych działań jest naprawdę bardzo wiele i wydaje się na dzień dzisiejszy, że coraz więcej osób poszukuje kontaktów z diecezjalnym duszpasterzem, z kimś komu będzie mógł o swoich problemach powiedzieć, zostać wysłuchany.

Myślę, że to jest takie dobre świadectwo tego, że jako Kościół wpisujemy się w to, co mówił Chrystus, abyśmy szukali dobra każdego człowieka, abyśmy w naszych rodzinach i małżeństwach pomnażali miłość.

O. Grzegorz Mój: Bardzo dziękuję za rozmowę.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl