Odeszli do Domu Ojca w 2012 roku

W tym roku świat doczesny opuściło wiele wybitnych osób: duszpasterze Kościoła, profesorowie, osoby ze świata kultury oraz pełniące funkcje publiczne. W ten szczególny czas, jakim jest Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny polecajmy ich Panu poprzez modlitwę.

Ojciec Leszek Gajda CSsR – urodził się 14.09.1943 r. w Czubrowicach koło Olkusza. Do nowicjatu redemptorystów w Braniewie wstąpił w 1961 r. po ukończeniu 9. klasy juwenatu w Toruniu. 24.09.1962 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Święcenia kapłańskie przyjął 21.06.1970 r. z rąk ks. abpa Jerzego Ablewicza. Był prefektem postulatu (1976-1978) i rektorem Seminarium w Tuchowie (1978-1981).

Sprawował  urząd Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Za jego kadencji w 1991 r. zostało założone w Toruniu Radio Maryja i otwarto placówki redemptorystów w Siekierkach i Szczecinie.

Więcej:

 

Ojciec Jan Piekarski CSsR – urodził się 16 X 1924 r. w Krakowie. Profesję zakonną złożył 2 II 1941 r. Święcenia kapłańskie przyjął 17 IV 1949 r. Pracował w Bardzie Śląskim i Wrocławiu, następnie pełnił funkcję ekonoma Prowincji najpierw w  Krakowie, później w Warszawie. W latach 1965-1969 pełnił urząd prowincjała. Za jego kadencji utworzono dom zakonny w Lubaszowej oraz otwarto dom wypoczynkowy w Rowach. W latach 1971-2007 pracował w Rzymie, gdzie pełnił funkcję prokuratora misji zagranicznych, wicerektora i ekonoma domu generalnego. Był również duszpasterzem sióstr zakonnych oraz przewodnikiem i opiekunem pielgrzymów. Po powrocie do Polski zamieszkał w Warszawie, we wspólnocie domu zakonnego w Warszawie przy ul. Karolkowej. Zmarł w szpitalu na Woli 22 X 2012 r.

Więcej:


Prof. Józef Szaniawski – urodził się w 1944 r. we Lwowie. Redaktor PAP, współpracownik radia Wolna Europa. Politolog, sowietolog, publicysta, wykładowca UKSW, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz publicysta i felietonista “Naszego Dziennika”, Radia Maryja, Telewizji “Trwam” i internetowego SIM Radia.

W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową. W 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL. Był pełnomocnikiem i przyjacielem płk. Ryszarda Kuklińskiego, swoimi staraniami doprowadził do rehabilitacji w świetle prawa płk. Kuklińskiego. Był też założycielem Izby Pamięci pułkownika Kuklińskiego. Wypowiadał się i działał na rzecz integracji Polski z NATO.

Więcej:


Prof. Jerzy Urbanowicz
– urodzony 28 maja 1951 roku w Szczecinie, zmarł 6 września 2012 roku. Był prof.  Instytutach Matematycznym i Podstaw Informatyki PAN, członkiem Rady Naukowej Instytutu “Polska Racja Stanu” im. Lecha Kaczyńskiego. Był sekretarzem komitetu organizacyjnego konferencji, która metodami nauk ścisłych miała wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Więcej:

 

Prof. Anna Sucheni-Grabowska – urodzona 12 sierpnia 1920 roku w Gidlach, zmarła 30 lipca 2012 w Warszawie. Polska historyk, była autorką prac na temat dziejów parlamentaryzmu I Rzeczypospolitej.

Od sierpnia 1980r. związana była z NSZZ “Solidarność”. W stanie wojennym współtworzyła Studium Kultury Chrześcijańskiej. Była również współzałożycielką Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza i innych dzieł historyczno-wychowawczych i patriotycznych.

W latach 80-tych prof. broniła nauczycieli represjonowanych przez ówczesne władze, informowała Ojca św. JPII o losie działaczy “Solidarności” Oświaty i Wychowania.

Więcej:

Dr Jarosław „Buli” Łuczyński HR – zmarł 2 października 2012 roku o godz. 10.40. Phm. Jarosław „Buli”  Łuczyński HR miał 37 lat. Absolwent UMK w Toruniu, pracował jako nauczyciel i wykładowca akademicki m.in. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej  w Toruniu. Był doktorem nauk historycznych.

Więcej:

Gen. Sławomir Petelicki – urodzony 13 września 1946 w Warszawie, zmarł 15 czerwca 2012 roku. Sławomir Petelicki był generałem brygady Wojska Polskiego, funkcjonariuszem MSW w czasach PRL. Wiele lat spędził, pracując w placówkach dyplomatycznych za granicą – w Chinach, Wietnamie Północnym, Nowym Jorku. Był m.in. odpowiedzialny za kontrwywiad zagraniczny. W Polsce zajmował się wywiadem ekonomicznym. Potem został szefem Wydziału Ochrony Placówek MSZ. Zmarł w wieku 66 lat.

Więcej:

Przemysław Gintrowski – urodzony 21 grudnia 1951 w Starogardzie Szczecińskim, zmarł 20 października 2012 w  Warszawie. Pieśniarz, kompozytor, nauczyciel muzyki Przemysław Gintrowski zmarł w sobotę. Miał 61 lat – poinformowała oficjalna strona internetowa artysty. Był współtwórcą “Murów”, nieformalnego hymnu Solidarności.

Więcej:

Irena „Rena” Błasińska – urodzona 26 lipca 1912 roku, zmarła 16 października 2012 roku. Irena Błasińska, była żoną kawalerzysty, pułkownika 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich Jana Błasińskego. Działała w Szarych Szeregach, gdzie była instruktorką “Przysposobienia Wojskowego Kobiet do Obrony Kraju i Ratownictwa Sanitarnego”. Założycielka i komendantka szpitala III Zgrupowania “Konrad” – punkt sanitarny przy ul. Dobrej 53 róg Lipowej, pielęgniarka – szef punktu sanitarnego. W czasie powstania warszawskiego pełniła funkcje sanitariuszki w grupie “Krybar” Armii Krajowej.

Więcej:

Wilhelm Brasse – urodzony 3 grudnia 1917 w Żywcu, zmarł 23 października 2012 roku w Żywcu. Miał 95 lat. Z zawodu  był fotografem. Więziono go ponad cztery lata w KL Auschwitz, gdzie na polecenie obozowego gestapo wykonał  kilkadziesiąt tysięcy zdjęć  więźniów.  Żołnierz Wojska Polskiego.

Więcej:

Jan Chrząszcz – zmarł 16 lipca 2012 roku w wieku 68 lat. Bardzo dużą część swej twórczości malarskiej poświęcił tematyce religijnej i przez cały okres aktywności artystycznej współpracował z Kościołem. Do jego dzieł należą obraz Jezusa Miłosiernego umieszczony w głównym ołtarzu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach czy obrazy Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Siostry Faustyny, które znajdują się w kaplicy dolnej tego sanktuarium.

Więcej:

Wojciech Dąbrowski – dawny konserwator zabytków, który przez ponad półtora miesiąca prowadził protest głodowy przed Urzędem Miasta w Gdańsku.Mężczyzna protestował przeciwko eksmisji jego żony z mieszkania komunalnego oraz nałożonym na nią wysokim czynszom. Rozpoczął swój protest na początku sierpnia br. Wtedy  zamieszkał w namiocie przed gdańskim urzędem i zaczął głodówkę.

Więcej:

Włodzimierz Gedymin – urodził się 23 czerwca 1915 roku w polskiej rodzinie zamieszkałej w Petersburgu. Jeden z najskuteczniejszych polskich myśliwców kampanii wrześniowej, bohater Armii Krajowej, wybitny lotnik Włodzimierz Gedymin ps. “Włodek”.

Więcej:

 Jerzy Kulej – urodzony 19 października 1940 w Częstochowie, zmarł 13 lipca 2012 w Warszawie. Polski pięściarz   dwukrotnymistrz olimpijski, zdobywca dwóch tytułów mistrza Europy, legenda polskiego pięściarstwa. Urodził się 19 października 1940 roku. Pierwszy złoty medal olimpijski wywalczył na igrzyskach w Tokio w 1964 roku. W 1963 i 1965 został mistrzem Europy, a w 1967 wicemistrzem. Stoczył 348 walk, 317 wygrał, 6 zremisował i 25 przegrał.

Więcej:

Bronisława Mokrzycka – mama ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, zmarła w nocy z 9 na 10 września 2012 roku. Miała 82 lata.W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli księża biskupi z całej Polski, a także z Ukrainy, zakonnicy i siostry zakonne, a także wierni z archidiecezji lwowskiej, rodzina, przyjaciele z kraju i z zagranicy, a także mieszkańcy Łukawca. Specjalny list przesłał Ojciec św. Benedykt XVI. Papież polecił w nim zmarłą Bronisławę Mokrzycką Miłosierdziu Bożemu. Pobłogosławił bliskim

Więcej:

Remigiusz Muś – technik pokładowy Jaka-40. Chorąży zmarł w tajemniczych okolicznościach. Muś nasłuchiwał korespondencję z “Korsarzem” 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Więcej:

  

Jarosław Przygodzkiwiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, był radnym III i IV kadencji. Do sejmiku kandydował z okręgu obejmującego powiaty konecki, skarżyski i starachowicki. Należał do Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Był nadleśniczym w Nadleśnictwie Barycz (powiat konecki). Miał 48 lat. Politycy PIS wspominają go, jako człowieka niezwykle sumiennego, zaangażowanego społecznie.

Więcej:

 Mjr Ignacy Skowron – kawaler Orderu Virtuti Militari, który 1-7 września 1939 roku bronił Westerplatte. Był ostatnim żyjącym obrońcą Westerpaltte.

Więcej:

Andrzej Stoch   etnograf,  były działacz Związku Podhalan, instruktor tańca góralskiego. Wraz z zespołem „Młode Podhale”, 8 września tego roku,  występował  podczas „Pikniku w Rodzinie” organizowanego przez TV Trwam i Radio Maryja. Występ wzbudził powszechny aplauz.

Więcej:

 

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.

Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.

Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć:

orzeźwia moją duszę.

Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach

przez wzgląd na swoje imię.

Chociażbym chodził ciemną doliną,

zła się nie ulęknę,

bo Ty jesteś ze mną.

Twój kij i Twoja laska

są tym, co mnie pociesza.

Stół dla mnie zastawiasz

wobec mych przeciwników;

namaszczasz mi głowę olejkiem;

mój kielich jest przeobfity.

Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną

przez wszystkie dni mego życia

i zamieszkam w domu Pańskim

po najdłuższe czasy.

(Psalm 23)

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,

 a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju.

Amen.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl