fot. flickr.com

Obchodzimy dziś XV „Dzień Islamu”

Obchodom tegorocznego „Dnia Islamu” przyświeca hasło: „Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami”. Z tej okazji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się sesja naukowa i jubileuszowa.

Spotkanie rozpocznie o godz. 11.00 ks. bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu z religiami niechrześcijańskimi. Przedstawiciele obydwu religii czytać będą Pismo Święte i Koran, modlić się i dyskutować. Na zakończenie spotkania zaplanowana została Liturgia Słowa, modlitwa oraz przekazanie znaku pokoju.

Ks. bp Romuald Kamiński mówi, że Dzień Islamu to wydarzenie bez precedensu w skali Kościoła katolickiego na całym świecie.

– To jest wydarzenie bezprecedensowe, bo tego rodzaju dni obchodzone są tylko w Polsce. Wprawdzie wspólnota muzułmańska nie jest u nas tej wielkości, jak w innych krajach, bo liczy ok. 30 tys., niemniej mamy w zasadzie kontakt z wszystkimi środowiskami muzułmańskim w Polsce. W każdym tym spotkaniu główną taką częścią była modlitwa. Każdy oczywiście robił to jakby na swój sposób, natomiast to, że trwamy na modlitwie jest ogromnym zwycięstwem i bardzo wiele dobrych relacji nawiązało się przez te ostatnie lata – mówi ks. bp Romuald Kamiński.

W Polsce istnieją dwie wspólnoty muzułmanów – rodzimi, czyli mieszkający na Podlasiu polscy Tatarzy oraz muzułmanie zrzeszeni w Lidze Muzułmańskiej, którzy do naszego kraju przybyli z zewnątrz.

Obchodzony od 2001 r. dzień islamu kończy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

RIRM

drukuj