fot. PAP/EPA

Niedziela Palmowa w Hiszpanii

W Niedzielę Palmową wychodzą pierwsze ważne procesje pokutne w Hiszpanii. Najpopularniejszą jest „La Borriquita”, która przypomina o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Gromadzi tłumy ludzi w całym kraju.

„La borriquilla”, „La borriquita” lub „La burrica” wychodzi na ulice miast zwykle przed południem. „Costaleros” niosą dużą scenę, tzw. „paso”, przedstawiającą triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Oślica po hiszpańsku to „borrica”, stąd nazwa procesji. Cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród dzieci. Sympatyczne maluchy ubrane w tradycyjne stroje pokutników, czyli „nazarenos” i spadające im na oczy duże kaptury, „capirote”, z dumą idą w procesji mocno ściskając gałązki oliwne. Procesja jest barwna i pełna życia.

W wielu parafiach organizowane są również procesje z palmami. Każdy proboszcz stara się o tzw. białą palmę z Elche. Od wieków mieszkańcy tej miejscowości przygotowują charakterystyczne wybielane liście palmowe, które trafiają do parafii w kraju i za granicą.

Po południu wychodzą na ulice „pasos”, które przedstawiają sceny pojmania Jezusa, modlitwy w Ogrójcu, biczowania czy wyrok Piłata. Wzruszenie i łzy zawsze pojawiają się na twarzach, kiedy pojawia się procesja z figurą Matki Bożej Bolesnej.

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień w Hiszpanii. Wiara, pobożność i wiekowe tradycje łączą się z pięknem, sztuką i głębokimi przeżyciami.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj