Niebawem możliwa beatyfikacja dwóch polskich franciszkanów

Niebawem można spodziewać się beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów konwentualnych: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Ponieśli oni śmierć męczeńską w 1991 r. w Peru, zamordowani przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak.

O końcowym etapie procesu beatyfikacyjnego polskich misjonarzy z Peru poinformował swoich rodaków ks. bp Luis Armando Bambarén Gastelumendi SJ, emerytowany biskup Chimbote. W liście z Rzymu napisał, że niebawem można spodziewać się beatyfikacji dwóch franciszkanów konwentualnych. Decyzję w tej sprawie księża kardynałowie podejmą prawdopodobnie w lutym 2015 roku.

Jak przypomina w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Jarosław Zachariasz, prowincjał krakowskich franciszkanów, proces beatyfikacyjny, który rozpoczął się w 1996 roku, został zakończony na szczeblu diecezjalnym i wszystkie dokumenty zostały już złożone w Watykanie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Przygotowywane jest tzw. Positio, czyli kluczowy dokument procesu beatyfikacyjnego. – W peruwiańskiej prasie pojawiły się już informacje o beatyfikacji, ale decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta w Watykanie. Spodziewamy się, że może to nastąpić już w lutym, i modlimy się, żeby tak było. Bardzo pragniemy, by nasi współbracia zostali już ogłoszeni błogosławionymi – zaznacza.

Komunistyczna bojówka zamordowała franciszkanów, kierując się nienawiścią do wiary, do praktyk religijnych. 9 sierpnia 1991 roku terroryści otoczyli klasztor w Pariacoto w Peru. Związali franciszkanów i wywieźli samochodami za miasto. Dwoma strzałami w tył głowy zabili obu kapłanów. Ciała misjonarzy znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Mieli roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa terroryści położyli kartkę z napisanymi jego krwią słowami: „Tak giną pachołki imperializmu”. Dopisano także na niej czerwonym tuszem: „Niech żyje ludowe wojsko partyzanckie!”. Na tym kartoniku były jeszcze plamy krwi o. Zbigniewa. Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto. W miejscowej prasie terroryści wyjaśnili powody zabójstwa misjonarzy. Pisali, że franciszkanie „przez swoją akcję odwodzą masy od zrywu rewolucyjnego, rozdają ochłapy imperialistyczne głodującym”.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęty w 1996 r. toczył się w trzech państwach: w Polsce (Kraków), Peru (Chimbote) i we Włoszech (Bergamo). Trybunał rogatoryjny w Chimbote przesłuchał 34 świadków, w Krakowie – 29, a w Bergamo – 26. Wszystkie trzy trybunały powołały komisje do zbadania dokumentów. W 2002 r. proces zakończył się na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Tam opracowywane jest Positio.

Małgorzata Pabis/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl