Nadzieja na przebudzenie w Wielkiej Brytanii

Ksiądz Philip Egan, przyszły ordynariusz diecezji Portsmouth, i ks. bp Philip Tartaglia, który obejmie archidiecezję Glasgow – to ostatnie nominacje Ojca Świętego Benedykta XVI, które z ogromną radością i nadzieją przyjął Kościół katolicki na Wyspach Brytyjskich. Kapłani odważnie prezentujący nauczanie Kościoła w kwestii życia i rodziny mogą przebudzić Anglię, która jest w „drzemce trwającej od lat 70.”.

– Nominacja ks. Philipa Egana ma ogromne znaczenie dla katolików świeckich żyjących w małżeństwie, których powołaniem jest życie rodzinne – mówi „Naszemu Dziennikowi” Maria Środoń-Klepacka, mieszkająca w Anglii. – To kapłan, który miał odwagę bronić zasad zawartych w „Humanae Vitae”, miał odwagę powiedzieć, iż obowiązuje nas wsłuchanie się w treść tej encykliki – podkreśla. Nauczanie Kościoła dotyczące ludzkiego życia, jakie prezentuje encyklika, jest przedmiotem dyskusji wielu liberalnych teologów. – Ksiądz Egan będzie z pewnością wsparciem dla obrońców życia, dla rozwijającej się naprotechnologii i teologii moralnej – dodaje. A w mediach już pojawiły się głosy zadowolenia i nadziei, jakie niesie nominacja. Robert Colquhoun z Londynu, dyrektor brytyjskiej kampanii „40 Dni dla Życia”, powiedział, że ks. Philip Egan „jako kapłan wyraźnie uchwycił wagę i znaczenie tej encykliki, i jej związek ze współczesną etyką seksualną w Wielkiej Brytanii”. Dodał, iż w USA istnieją i są rozwijane liczne programy wspierające rodziny i promujące życie. Za tym przykładem powinna pójść Anglia i Walia, które „są w drzemce trwającej od lat 70.”.
W Wielkiej Brytanii istnieje ogromna potrzeba przypominania o godności i znaczeniu ludzkiego życia i wartości rodziny. Na Wyspach Brytyjskich odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników aborcji. Katolicy zawierający związki małżeńskie wykazują również duże braki co do zasad wiary katolickiej. Ksiądz Philip Anthony Egan odważnie bronił nauczania o zasadach moralnych na płaszczyźnie przekazywania ludzkiego życia. Podkreślał znaczenie encykliki „Humanae Vitae”, niestrudzenie przypominając wiernym i kapłanom, że jej nauczanie jest częścią nieomylnego magisterium Kościoła. Obronę papieskiego dokumentu zawarł w książce „Stwórz we mnie serce czyste”. Był duszpasterzem akademickim i wychowawcą w seminarium, posługiwał też jako kapelan szpitalny. Od 2010 roku jako wikariusz generalny pełnił posługę w diecezji Shrewsbury. 24 września br. przyjmie sakrę biskupią.
Wierni katoliccy w Wielkiej Brytanii z taką samą radością przyjęli wiadomość o nominacji ks. bp. Philipa Tartaglii z Paisley na arcybiskupa Glasgow. Ksiądz biskup ten odważnie broni nauczania Kościoła katolickiego dotyczącego małżeństwa i rodziny. Odważnie krytykuje propozycje rządu, który chciałby legalizacji związków homoseksualnych jako małżeństw. Odważnym stawaniem w obronie doktryny wiary biskup naraził się lobby gejowskiemu. Mimo to zapewnia, że nie ugnie się, będzie trwał i głosił nauczanie Kościoła katolickiego. Radości z tej nominacji nie krył ks. kard. Keith O´Brien, przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji, podobnie jak odchodzący na emeryturę dotychczasowy metropolita Glasgow – ks. abp Mario Cotni. Ksiadz arcybiskup Conti od 30 lat zna ks. bp. Tartaglię, który powraca jako pasterz do swego rodzinnego miasta. – Archidiecezja zostaje przekazana w dobre ręce – powiedział, zwracając uwagę na inteligencję i wrażliwość duszpasterską swojego następcy, a także na jego zdolności przywódcze. Ingres nastąpi 8 września w katedrze św. Andrzeja w Glasgow.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl