Na ulice Hiszpanii wyjdą procesje pokutne

W Wielki Czwartek na ulice Valladolid wyjdzie blisko dwadzieścia procesji – pierwsza już o 11 rano. Wszędzie można spotkać nazarenos, czyli pokutników. Kolory tunik, płaszczy i kapturów wskazują do  jakiego bractwa należą.

Wielki Czwartek w Valladolid rozpoczęła Msza Krzyżma Świetego., której przewodniczył ks. kard. Ricardo Blázquez. Kapłani zebrani w zabytkowej katedrze odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Tymczasem na ulice wyszła już pierwsza procesja – Chrystusa Światła (Cristo de la Luz, ok. 1630), w której niesioną jest na barkach przepiękna figura Jezusa. Jej autorem jest oczywiście mistyk w drewnie: Gregorio Fernández.

Podczas gdy w katedrze trwa liturgia Wielkiego Czwartku, na ulice wychodzą kolejne procesje: Najdroższej Krwi Chrystusa, Matki Bożej Bolesnej, Jezusa Nadziei, Ostatniej Wieczerzy czy Modlitwy w Ogrójcu. Wzrusza XVIII-wieczne paso, czyli stacja “Łzy św. Piotra” (Pedro de Ávila, ok. 1720). Wszystkie procesje zatrzymują się na chwile przed katedrą na krótką adorację Najśw. Sakramentu.

Główne procesje wychodzą po godz. 20:00. Otwiera je “Biczowanie Pana Jezusa” -(Antonio Ribera o Francisco Diez Tudanca, ok. 1650). Mieszkańcy Valladolid z niecierpliwością czekają na tzw. Procesję milczenia, w której niesiona jest stacja “Jezus w agonii” (Juan Antonio de la Peña, 1684). Duże wrażenie robi panująca cisza, przerywana jedynie miarowym uderzeniem w bębny. Potęguje je panująca już noc, twarze oświetlone blaskiem świec oraz wielkie skupienie uczestników.

Ok. północy rozpoczyna się procesja pokutna, w której można podziwiać wielkie dzieła sztuki pochodzące z XVI i XVII w., są to m. in. “Modlitwa w Ogrójcu” (Andrés Solanes, ok. 1629), “Zdjęcie z krzyża” (Gregorio Fernández, ok. 1623) oraz “Lignum crucis” (anonim, pierwsza połowa XVI w.). W Valladolid dzisiaj nikt nie może spać, a szczególnie czciciele Matki Bożej Angustias (Juan de Juni, ok. 1561), której procesja trwa do świtu.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Mardyt

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl