Na bielskich Złotych Łanach wspominano ostatnią wizytację ks. kard. K. Wojtyły

Wizytację kanoniczną ks. kard. Karola Wojtyły, który odwiedził 40 lat temu parafię św. Józefa na bielskich Złotych Łanach, wspominali w niedzielę wierni. Była to ostatnia wizytacja metropolity krakowskiego przed wylotem na konklawe i wyborem na głowę Kościoła.

Ks. kard. Karol Wojtyła gościł w parafii od 29 września do 1 października 1978 r. Na Stolicę Piotrową został wybrany 16 dni po wyjeździe z Bielska-Białej.

Mszy św. w kościele św. Józefa przewodniczył w niedzielę ks. kard. Stanisław Dziwisz, długoletni kapelan metropolity, a później osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz w homilii mówił, że parafia na Złotych Łanach wpisała się w historię ostatniego etapu duszpasterskiej posługi i pasterskich decyzji Karola Wojtyły w archidiecezji krakowskiej.

„Możemy wprost powiedzieć, że to jemu parafia św. Józefa zawdzięcza istnienie. On przygotował grunt” – podkreślił emerytowany metropolita krakowski.

Wspominał też nieżyjącego już ks. Józefa Szczyptę – twórcę parafii i budowniczego świątyni.

Emerytowany metropolita zaznaczył, że „wznosimy kościoły, by gromadzić się w nich jako wspólnoty modlących się, kochających i pragnących służyć uczennic i uczniów” Jezusa. Dodał, że w czasach, gdy niemal modne stało się krytykowanie Kościoła, a zwłaszcza kapłanów, należy uświadomić sobie, że Kościół „tworzymy wszyscy i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego wiarygodność i świętość”.

Duchowny pytał też, „co chciałby nam dzisiaj – po 40 latach – powiedzieć św. Jan Paweł?”.

„Papież zachęcałby nas i prosił, byśmy przede wszystkim postawili Boga w centrum naszego życia osobistego i rodzinnego. Bóg jest skałą, na której powinniśmy budować gmach naszego życia i przygotowywać naszą wieczność” – podkreślił.

Wśród księży celebrujących liturgię, obok proboszcza parafii ks. Stanisława Wójcika, byli m.in. ks. Stanisław Maślanka i ks. Józef Pilch – uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat.

Pierwszy proboszcz parafii na Złotych Łanach ks. Józef Szczypta na polecenie ks. kard. Karola Wojtyły 18 czerwca 1976 r. przeniósł się do wyodrębnionego z parafii Opatrzności Bożej ośrodka duszpasterskiego na Złotych Łanach. Zezwolenie na budowę kościoła komunistyczne władze wojewódzkie wydały dopiero po 124 delegacjach parafian do różnych szczebli administracji publicznej.

Ks. kard. Karol Wojtyła przebywał w parafii św. Józefa od 29 września do 1 października 1978 r. Wspólnota ta nie miała wówczas nawet własnej kaplicy. Wierni gromadzili się na Mszach św. odprawianych w niewielkiej kaplicy Sióstr Córek Bożej Miłości położonej w pobliżu osiedla. Metropolita udzielił wówczas sakramentu bierzmowania, a parom małżeńskim indywidualnego błogosławieństwa.

W powizytacyjnym protokole ks. kard. Karol Wojtyła napisał: „Cieszę się, że byłem na Złotych Łanach. Dawno pragnąłem tej wizytacji. Wiele tutaj już dokonano dla sprawy przyszłej parafii i kościoła. Jest to praca pionierska, wielka zasługa duszpasterzy i gotowość wielu parafian. Ufam, że sprawa dojrzeje. Oczywiście, że praca duszpasterska w dalszym ciągu będzie wymagać pogłębienia i ugruntowania (konfesjonał, życie eucharystyczne itp.), jednakże pierwsze kroki z Bożą pomocą zostały uczynione”.

22 maja 1995 r. podczas spotkania z bielszczanami przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Jan Paweł II mówił: „Parafia św. Józefa na Złotych Łanach była ostatnią parafią, w której dane mi było jako metropolicie krakowskiemu odbyć wizytację kanoniczną, przed wyborem na Stolicę Piotrową w Rzymie w 1978 r. A była to parafia szczególna. Pamiętam do dnia dzisiejszego dramatyczne wprost zmagania z władzami państwowymi o jej powstanie. Pamiętam, jak wielką ilością ofiar i poświęceń zostało ono odkupione ze strony duszpasterzy i wiernych. Budowałem się wówczas ich wiarą i ich postawą”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl