Msze święte pasterskie

O północy w kościołach w całej Polsce sprawowane były pasterki – Msze św. upamiętniające oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Tematem przewodnim w homiliach księży biskupów była rodzina. Wskazywano na kryzys małżeństwa i rodziny, nie pomijając współczesnych niebezpieczeństw takich, jak ideologia gender czy tzw. aborcja.

Wigilia Święta Bożego Narodzenia już za nami. Po przełamaniu się opłatkiem z najbliższymi i spożyciu wigilijnej wieczerzy o północy wielu z nas udało się na uroczystą Mszę świętą. Pasterka jest wpisana w polską tradycję świętowania narodzin Chrystusa.

W katedrze poznańskiej rzesze wiernych uczestniczyły w pasterce sprawowanej przez ks. abp Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał na potrójny kryzys małżeństwa i rodziny.

Najpierw kryzys jej tożsamości, następnie kryzys misji prokreacyjnej i w końcu także kryzys misji wychowawczej i edukacyjnej rodziny. Ten potrójny kryzys jest skutkiem porzucenia przez rodzinę dekalogu jako fundamentu. Ten kryzys rodziny jest właściwie owocem kryzysu wiary – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP ubolewał nad tym, że wiele par mieszka razem bez ślubu. Tylko silna, zdrowa i spełniająca swoją funkcję rodzina będzie fundamentem europejskiej cywilizacji i przyszłością Europy – zauważył metropolita poznański. Na groźną ideologię gender zwrócił uwagę ks. abp Józef Michalik. Seksualizacja dzieci stanowi zagrożenie dla Europy i Polski – powiedział hierarcha.

– Narzuca się wychowanie dzieci nie tak, jak chce tego rodzina. Narzuca się seksualizację dziecka od pierwszych lat szkoły, a nawet przedszkola. Ono niech decyduje pod impulsem zewnętrznym, a jeśli tego impulsu jeszcze nie przeżywa to trzeba go obudzić. Myślę ze to jest wielkie niebezpieczeństwo – dodał ks. abp Józef Michalik

Kolejnym współczesnym zagrożeniem jest tzw. aborcja. O tym problemie mówił ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki. Wskazywał na radość jaką niesie narodzenie Jezusa, ale także na ciszę dzieci, którym nie pozwolono się narodzić.

– Tej świętej nocy dochodzi do nas przerażająca, śmiertelna cisza dzieci, którym nie dano się narodzić. Co więcej, jest dzisiaj – także w Polsce – wielu ludzi, którzy na wszelki sposób z budzącym lęk uporem wołają, wręcz krzyczą, aby krąg tej ciszy stawał się coraz bardziej szeroki; aby ta cisza objęła jak największą liczbę nienarodzonych – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Atmosfera świąt i zbliżającego się Nowego Roku powinna pobudzić miłość we wszystkich domach i rodzinach, tak by stały się szkołą miłości, wychowania i kształtowania nowych pokoleń na wzór rodziny nazaretańskiej – podrkeślił podczas homilii ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Święto Bożego narodzenia to także święto rodziny – patrzymy przecież na rodzinę nazaretańską. Pragniemy, aby rodziny nasze kształtowane były na wzór rodziny nazaretańskiej – dodał metropolita gdański.

Tylko dzięki obecności Boga wszystko w życiu człowieka nabiera sensu. Nie ma świata bez Boga, taki świat przestałby istnieć – przypomniał ks. kard. Stanisław Dziwisz podczas pasterki w Katedrze Wawelskiej.

Nie przeszkadzajmy więc Bogu, by miał również dostęp do naszych serc, do naszych rodzin, do naszych środowisk nauki, kultury, gospodarki, polityki i pracy – apelował metropolita krakowski.

Hierarcha zaznaczył, że Jezus narodził się dla wszystkich, dlatego przychodzącego Boga należy dostrzegać w ubogich, zagubionych czy szukających nadziei życia.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl