fot. diecezja.radom.pl

Modlitwa za kapłanów

W Wielki Czwartek już po raz kolejny w ramach akcji „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę” wierni w Polsce podejmą modlitwę za kapłanów. Do 10 kwietnia organizatorzy akcji czekają na zgłoszenia parafii, które chciałyby wziąć udział w modlitwie. Zgłoszenia może dokonać ksiądz proboszcz, ksiądz wikariusz lub osoba świecka upoważniona przez kapłana.

Akcja „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę” to jedna z inicjatyw osób, które tworzą stronę internetową poświęconą modlitwie właśnie w intencji kapłanów. Stronę kaplani.com.pl tworzy grupa osób z Trójmiasta. – Są to zarówno świeccy, jak i duchowni, którzy chcą promować modlitwę za księży. Większość z nich związana jest w Gdańską Szkołą Nowej Ewangelizacji – wyjaśnia ks. Jacek Socha, proboszcz parafii św. Mikołaja w Gdyni, a zarazem jeden z organizatorów akcji. – Akcja polega na umożliwieniu wiernym w poszczególnych parafiach podjęcia modlitwy w intencji konkretnego księdza. Po Liturgii Wielkiego Czwartku będzie można wziąć specjalnie przygotowane „wizytówki”, na których widnieje imię księdza, rok jego święceń oraz intencja. Osoba, która podejmuje konkretną intencję, zobowiązuje się do modlitwy za danego księdza przez kolejne 30 dni. Na wizytówce jest też wskazówka, że po zakończonej modlitwie można przekazać tę intencję kolejnej osobie, aby modlitwa trwała – wyjaśnia ks. Socha.

W tym roku wierni będą szczególnie modlić się, by kapłani ukazywali sobą Jezusa i o wielką gorliwość w walce o każdego człowieka.

Jak wyjaśniają organizatorzy akcji, propozycja przedsięwzięcia dotyczy parafii z całej Polski oraz polskich parafii w innych krajach. – Ufamy, że dzieło to będzie się rozwijać, aby poczucie odpowiedzialności za Kościół i jego kapłanów mogło wzrastać i szerzyć się pośród wiernych – mówi ks. Socha.

W zeszłym roku dzięki 230 parafiom, które zaangażowały się w akcję, udało się rozprowadzić 50 tys. intencji, co w praktyce oznacza objęcie modlitwą konkretnego kapłana. – Ponieważ w Polsce jest 33 tys. kapłanów, pozwoliliśmy sobie na wizytówkach umieścić imiona księży z takich krajów jak: Norwegia, Słowacja, Austria, USA, Hiszpania, Włochy, Wenezuela, Chile, Korea, Singapur, Filipiny, Tajwan, Japonia, oraz Chiny (Hongkong i Macau), Słowacja, Węgry, Irlandia, Wielka Brytania, Kanada, Nigeria. Cieszmy się, że z bogactwa polskiej modlitwy mogą korzystać też inne kraje – zaznacza ks. Socha.

Małgorzata Pabis

drukuj