Fot. PAP

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Trwa Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W inscenizacji męki Chrystusa rokrocznie uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Słowo pasterskie do wiernych skierował metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczy uroczystościom.

Piątkowa część misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Dziesiątki tysięcy wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez ojców bernardynów oraz osoby świeckie z różnych rejonów Polski. Sprzed Domu Kajfasza wierni dotarli Dróżkami Męki Pańskiej do Ratusza Piłata. To tam odczytany został „Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata”.

Po wydaniu wyroku śmierci na Chrystusa, słowo do wiernych skierował ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Powiedział, że Kościół nie boi się krytyki, ale nie zgodzi się na nią, jeśli jest nieprawdziwa.

„Mamy świadomość, że jesteśmy grzeszni i dajemy temu wyraz na początku każdej mszy świętej. Nie boimy się krytyki, jeżeli piętnuje nasze słabości, bo pomaga nam ona w nawróceniu. Nie możemy się jednak zgodzić, aby krytyka opierała się na braku prawdy, naruszała podstawowe zasady współżycia w społeczeństwie, które respektuje prawo Boże i szanuje godność każdego człowieka” – mówił metropolita krakowski.

Ks. kardynał przypomniał, że Kościół jest często jedyną instytucją, która broni świętości życia.

„Broni prawa naturalnego jako fundamentu życia osób i rodzin. Dlatego sprzeciwiamy się i piętnujemy projekty ustaw, które naruszają godność człowieka, dopuszczając możliwość manipulowania ludzkimi zarodkami oraz demolowania małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Jesteśmy przekonani, że tego rodzaju pogańskie prawa zakłamują prawdę o człowieku, niszczą sumienia i nie służą dobru narodu, z którym Kościół był i jest zawsze solidarny od ponad tysiąca lat” – podkreślił ks. kard Stanisław Dziwisz.

Po słowie pasterskim kardynała Dziwisza wierni w Drodze Krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. Tradycja odprawiania w Kalwarii Zebrzydowskiej misterium sięga początków XVII wieku, gdy powstało sanktuarium. W inscenizację wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaangażowanych jest co roku około 130 aktorów amatorów.Metropolita Krakowski dodał, że wszyscy potrzebujemy nawrócenia gdyż „istnieją siły, które kontestują Jezusa”.

 

Przejawia się to w postawie obojętności wobec Boga, „gdy człowiek próbuje być samowystarczalny i urządzić sobie życie na własną rękę, bez Jezusa, bez Ewangelii, bez Kościoła”.
Apelował, by wierni towarzysząc Jezusowi w Wielki Piątek w drodze na Golgotę odnowili pragnienie trwania przy nim. Hierarcha dodał, że ewangeliczny styl życia biskupów i kapłanów, zakonników, zakonnic, a także chrześcijan świeckich, jest najlepszą odpowiedzią na zarzuty i ataki, z jakimi się spotyka Kościół w Polsce.

PAP

drukuj