Miesiąc pontyfikatu Ojca św. Franciszka

13 marca tuż po godzinie 19:00 nad Watykanem ukazał się biały dym, a następnie poznaliśmy imię nowego Ojca Świętego. Piotrem naszych czasów został wówczas ks. kard. Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Ojciec św. Franciszek od samego początku zasłynął skromnością i spontanicznością. Jak podkreśla o. prof. Jan Maciej Dyduch – jest to element wyniesiony z misji duszpasterskiej, jaką następca Piotra pełnił przewodząc Kościołem w Argentynie.

– Trzeba powiedzieć, że jest to Papież, który ma swoją własną linię kierowania Kościołem. Wypływa ona z Jego dotychczasowego pasterzowania w Argentynie, w Buenos Aires. Elementy tamtejszego duszpasterzowania oczywiście w jakiś sposób są przenoszone na pasterzowanie w Kościele powszechnym. Myślę, że to dobrze. To pewna nowość, spontaniczność i oczywiście wypływająca, spontaniczna wiara – powiedział ks. prof. Jan Maciej Dyduch.

Pontyfikatowi Ojca św. Franciszka towarzyszy także nawiązanie do tradycji Kościoła powszechnego, wytyczonej przez poprzedników obecnego Papieża.

– Oczywiście nie można powiedzieć, że obecny Ojciec św. buduje Kościół tylko na emocjach, na tradycjach Kościoła argentyńskiego, bo przecież jest pasterzem Kościoła powszechnego i nawiązuje do tej tradycji, jaka jest w Kościele powszechnym – dodał ks. prof. Jan Maciej Dyduch.

Tymczasem 13 maja pontyfikat Ojca św. Franciszka zostanie powierzony Matce Bożej Fatimskiej. Będzie to dokładnie w 96. rocznicę objawień maryjnych w Fatimie. Poświęcenie to zostanie umieszczone w programie pielgrzymki międzynarodowej do Fatimy odbywającej się w dniach 12 i 13 maja.

Decyzje podjęli portugalscy księża biskupi w odpowiedzi na prośbę Papieża skierowaną do patriarchy Lizbony, aby ten poświęcił jego pontyfikat Matce Boskiej Fatimskiej.

– Papież Franciszek, który idzie pokornie po śladach swoich poprzedników, szczególnie Jana Pawła II – już podobno po zakończeniu konklawe przyjął zaproszenie patriarchy Lizbony ks. kard. Jose da Cruz Policarpo, by udać się do Fatimy.  Nie wiemy kiedy będzie możliwe zrealizowanie tego planu. Episkopat portugalski chce natomiast, żeby Ojciec św. był obecny duchowo 13 maja w 96. rocznicę  objawienia Matki Bożej w Fatimie. Myślę, że gest duchowego zawierzenia pontyfikatu Papieża Franciszka opiece Matki Bożej jest znakiem dla całego Kościoła. Jest nim droga dzieci fatimskich, którą trzeba pójść – powiedział ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Wypowiedź ks. prof. Jana Macieja Dyducha


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl