Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich w Pelplinie

Dziś w pelplińskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz Collegium Marianum rozpoczyna się Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich. Zjazd będzie jednym z największych wydarzeń w ponad w 30-stoletniej historii Spotkań Małżeńskich. Wydarzenie potrwa do poniedziałku 23 września.

Mottem zjazdu są słowa Jezusa „Idźcie na cały świat” (Mk 16,15). Weźmie w nim udział ponad 350 osób z 10 państw Europy – zarówno duchownych, jak i świeckich, małżeństw i animatorów „Spotkań Małżeńskich”.

Zjazd rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. w katedrze, której będzie przewodniczył ks. biskup Edvards Pavlovskis z Łotwy. Przez całą sobotę będą trwały rozmowy w trzynastu grupach na różne tematy, m.in. o duchowości i charyzmacie ruchu, formacji animatorów, małych grupach porekolekcyjnych. Ważnym punktem zjazdu będą informacje z ośrodków za granicą. Każdy z nich styka się z odmiennymi problemami.

Jerzy Grzybowski, jeden z organizatorów wydarzenia tłumaczy istotę Międzynarodowego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich.

– Spotkania małżeńskie to przede wszystkim rekolekcje dla małżeństw, które chcą, by ich życie było piękniejsze, bogatsze, pełne wzajemnej miłości, zrozumienia i szacunku. Spotkania te okazały się szczególnie owocne dla małżeństw w kryzysie. (…) Najważniejsze jest to, że we wszystkich krajach jest to inicjatywa małżeństw, ich oddolna prośba o skuteczną, owocną drogę do doświadczenia dialogu – zauważa lider Ruchu Spotkań Małżeńskich.

Swoją obecnością uczestników zaszczyci m.in. ks. bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński. Wśród zagranicznych gości pojawią się duchowni i świeccy z Rosji, Niemiec, Irlandii, Ukrainy Litwy, Łotwy, Białorusi, Mołdawii oraz Kazachstanu.

MATERIAŁY DOTYCZĄCE NIEKTÓRYCH ZAGADNIEŃ Z DZIAŁALNOŚCI SPOTKAŃ MAŁŻEŃSKICH

Spotkania Małżeńskie w liczbach

W 2012 r. w Polsce wzrosła liczba uczestników wszystkich form pracy ruchu. W 83 weekendach podstawowych uczestniczyły 1134 małżeństwa. W 34 Wieczorach dla Zakochanych uczestniczyło 588 par, w 38 Rekolekcjach dla Narzeczonych – 789 par. W ciągu ostatnich 8 lat oznacza to wzrost o ok. 50 proc. we wszystkich formach pracy Spotkań Małżeńskich. 1 stycznia 2013 r. Stowarzyszenie liczyło w Polsce 253 małżeństwa i 71 kapłanów (sami animatorzy).

Rozwój Spotkań Małżeńskich w Europie Środkowo-Wschodniej

               Rozpoczął się on na początku lat 90 od Moskwy, przez Ukrainę (także tę greckokatolicką), Litwę, Mołdawię po Białoruś w 2002 r. W 2001 r. odbyły się pierwsze rekolekcje małżeńskie w Irkucku prowadzone przez animatorów z Polski i Łotwy. Od 2004 r. rekolekcje prowadzone są w Sankt Petersburgu, wkrótce potem rozpoczęły się w Kazachstanie. Pierwsze rekolekcje w tych krajach były organizowane z pomocą polskich animatorów, którzy z różnych ośrodków w Polsce jeździli za granicę i współprowadzili rekolekcje. Teraz ośrodki na wschodzie funkcjonują samodzielnie.

Spotkania Małżeńskie w USA i Europie Zachodniej: Anglii, Irlandii, Belgii, Niemczech

Znaczna część Polaków z emigracji po 2004 r. przeżywa poważne kryzysy związane z aktualną sytuacją życiową. Niejednokrotnie sama decyzja wyjazdu jest konfliktotwórcza. Potem pojawiają się problemy poszukiwania pracy i napięć w małżeństwie na tle słuszności wcześniejszych decyzji o wyjeździe. Niektóre małżeństwa żyją rozdzielone: jedno z małżonków jest zagranicą, drugie zostaje w Polsce. Oderwanie od reszty rodziny, środowiska często osłabia więź małżeńską. Dlatego wiele małżeństw poszukuje dialogu jako sposobu odbudowywania więzi i poszukuje wspólnoty. Do wielu innych trzeba dopiero dotrzeć z informacją, że dialog w ich małżeństwie jest możliwy. Spotkania Małżeńskie podjęły to wyzwanie i od kilku lat organizują rekolekcje wśród Polonii w Anglii, Belgii, Irlandii, Niemczech i w USA. Jedno z małżeństw po rekolekcjach w Irlandii powiedziało: Wyjazd był decyzją męża. Żyłam w przekonaniu, że mogą mnie tu spotkać lepsze warunki materialne, ale na pewno nic duchowego. Tymczasem dzięki Spotkaniom Małżeńskim nasze małżeństwo odżyło i znalazło właściwą drogę rozwoju. Moje serce odnalazło na nowo Boga. Nawróciłam się i przebaczyłam. Swoje poparcie dla inicjatywy Spotkań Małżeńskich dla Polonii wyraził Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Wiesław Lechowicz.

Spotkania Małżeńskie w prawosławnej Rosji

Początki współpracy katolicko-prawosławnej Spotkań Małżeńskich datują się od 1990 r., kiedy to zorganizowane zostały w Polsce rekolekcje dla małżeństw prawosławnych z Rosji. Wspólne katolicko-prawosławne rekolekcje Spotkania Małżeńskie organizowane są w Petersburgu od trzech lat. Podstawą tej współpracy jest wspólna deklaracja podpisana przez Irenę i Jerzego Grzybowskich oraz Ljubov i o. Aleksandra Diagilewych, o tym, że „tworzymy jeden Ruch, który cechuje jedność w Bogu, jedność w Bożym darze dialogu i jedność programów”. W  ruchu tym istnieją dwa oddzielne stowarzyszenia, które funkcjonują zgodnie z Prawami Kanonicznymi swoich Kościołów.

Duchowość (charyzmat) Spotkań Małżeńskich

Duchowość Spotkań Małżeńskich oparta jest o wypracowane i rozpoznawane przez lata następujące zasady dialogu: aby naprawdę spotkać się ze sobą i z Bogiem, trzeba bardziej słuchać niż mówić, bardziej dzielić się niż dyskutować, bardziej rozumieć niż oceniać, a nade wszystko – przebaczać. Ogromne znaczenie przypisuje się także poznaniu uczuć, potrzeb psychicznych i innych naturalnych cech osobowości, pojmowanych jako dar i zadanie. Podstawy psychologii komunikacji interpersonalnej, w ujęciu Spotkań Małżeńskich, sprzyjają życiu zgodnym z przykazaniem miłości Boga i bliźniego.

O Spotkaniach

Spotkania Małżeńskie powstały na przełomie 1977/78 r. W roku 2005 ruch został zatwierdzony jako prywatne międzynarodowe stowarzyszenie wiernych ad experimentum na 5 lat, a w roku 2009 Statut Stowarzyszenia został zatwierdzony ostatecznie.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl