Media katolickie mogą zmienić świat

Studia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to nie tylko możliwość poszerzania wiedzy u boku prawdziwych mistrzów oraz unikalna okazja zdobycia doświadczenia zawodowego w czasie atrakcyjnych praktyk, ale także szansa na uczestniczenie w doniosłych dla nauki wydarzeniach, jakimi są sympozja naukowe. Co istotne, te organizowane w murach toruńskiej uczelni poruszają niejednokrotnie problemy przemilczane w wielu innych ośrodkach naukowych. Tak było również w minioną sobotę podczas sympozjum naukowego „Oblicza zakłamania” zorganizowanego z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i pisarzy katolickich.

W auli WSKSiM zgromadzili się wybitni przedstawiciele świata akademickiego, którzy podjęli naukową refleksję nad problemem zafałszowań rzeczywistości przez środki społecznego przekazu. Studenci WSKSiM oraz goście ze wszystkich zakątków naszej ojczyzny mieli możliwość wysłuchania dziesięciu referatów poruszających kwestie manipulacji w mass mediach – od demaskowania mitów w środkach społecznego przekazu, poprzez mechanizmy funkcjonujące w reklamach, po ukazywanie prawdziwego znaczenia wykorzystania sondaży opinii publicznej. Wszystkie prelekcje nie tylko obnażały techniki manipulacyjne stosowane w mass mediach, ale również podawały konkretne wskazówki, w jaki sposób się przed nimi bronić. Warto podkreślić, że tegoroczne sympozjum „Oblicza zakłamania” miało międzynarodowy charakter. Naszych zagranicznych gości poprosiliśmy o krótką refleksję na temat samej konferencji i o podzielenie się wrażeniami z pobytu w toruńskiej uczelni.


Ks. prof. Dario Vigano, Uniwersytet Laterański, Rzym:


Cieszę się, że już po raz drugi mogłem gościć w Polsce i uczestniczyć w sympozjum naukowym w toruńskiej uczelni. To bardzo ważne spotkanie, na którym podjęto tematykę manipulacji w mediach. Na sympozjum przyjechało wielu gości z Polski i z zagranicy. Co dla mnie jest istotne? To, że dzisiejsze spotkanie ma charakter interdyscyplinarny. Są tu przedstawiciele mediów, medioznawcy, socjolodzy, prawnicy. Ważny jest dla mnie również fakt, że sympozjum zostało przygotowane przez medium katolickie oraz odbywa się na terenie uczelni, która kształci przyszłych dziennikarzy. Media katolickie mają przed sobą wielkie zadanie kształtowania społeczeństwa. Mogą być istotnym elementem dyskursu, debaty dotyczącej ważnych problemów społecznych, politycznych itd. Mówiąc o manipulacji w mediach na przykładzie Włoch, bierzemy pod uwagę manipulacje polegające nie tyle na dosłownym wypowiadaniu kłamstw, ile na posługiwaniu się półprawdami czy niedopowiedzeniami, kiedy dziennikarze dokonują selekcji informacji. Dotyczy to przede wszystkim sposobu przedstawiania Kościoła katolickiego, kapłanów. Z punktu widzenia odbiorcy jest to więc kłamstwo polegające właśnie na selektywnym podejściu do informacji, na podawaniu niepełnego lub wręcz zafałszowanego obrazu. Dotyczy to głównie telewizji, która za pomocą odpowiedniego obrazu i retoryki przedstawia stereotypy na temat osób wierzących, kapłanów, nie mówiąc zupełnie nic choćby o doświadczeniu wiary. To są właśnie pewne aspekty manipulacji, na które warto zwrócić uwagę, by umieć się przed nimi bronić.



Christine O’Donnell, USA:


Sympozjum było dla mnie niezwykłym doświadczeniem i przeżyciem. Uważam, że działalność waszej uczelni jest bardzo ważna i stanowi zachętę, by podobne pomysły realizować w innych ośrodkach. Ojciec Tadeusz Rydzyk dokonał rzeczy niesamowitej: tworząc tę uczelnię, połączył takie elementy, jak wiara i nauka. Tego rodzaju formacja pozwala na właściwe przygotowanie studentów do przyszłego zawodu; kształtuje ona osobowość i – co bardzo ważne – zachęca do działania, mobilizuje do przekazu informacji, skłania do nawiązania kontaktu także ze starszym pokoleniem. Jako kraj przeszliście przez wiele trudnych wydarzeń. Być może część młodego pokolenia nie pamięta o tym i dlatego sposób, w jaki kształcicie młodych, jest bardzo ważny. Potrzeba wielkiej odwagi i siły, aby tak działać i dokonywać zmian nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dzięki mass mediom świat wydaje się dziś mniejszy ze względu na bardzo szybki przekaz informacji. O tym, co zdarzy się w waszej uczelni, możemy za chwilę wiedzieć w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że wasi studenci mają niezwykłe możliwości zmieniania świata. Tu mogą wzmacniać swoją wiarę, rozwijać swoje zdolności. I tego im życzę!


oprac. Mirosław Politowski

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl