Maryja Ludźmierska cieszy się nieustanną miłością

W Ludźmierzu odbyła się uroczystość 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej. Sumie odpustowej przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Mszę świętą koncelebrowali ks. bp Jan Zając i ks. bp Jan Szkodoń, biskupi pomocniczy krakowscy. Transmisję przeprowadziła TV Trwam.

Uroczystość rozpoczęła się od procesji do ołtarza polowego w ogrodzie różańcowym. Figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej nieśli żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Przybyłych na uroczystość powitał ks. prał. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium. Mszę świętą koncelebrowali ks. bp Jan Zając i ks. bp Jan Szkodoń, biskupi pomocniczy krakowscy.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz w homilii mówił o postawie solidarności Maryi z człowiekiem i znaczeniu dogmatu wniebowzięcia. Powiedział, że Maryja żyje zbawieniem każdego człowieka i oręduje za nami wszystkimi. Przypomniał ile w nosi w życie każdego z nas.

– Należymy do pokolenia, które wysławia Maryję za to, co wniosła i nadal wnosi w historię zbawienia świata i człowieka. Ona wpisała się w historię zbawienia każdego z nas. Została bowiem nie tylko Matką Chrystusa, ale Matką Jego Kościoła – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz wyjaśnił, że wniebowzięcie jest świtem Maryi, ale także świtem każdego z nas. – To motyw naszej najwyższej radości i nadziei – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Zostaliśmy stworzeni nie do śmierci lecz do życia. Wniebowzięcie Maryi jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania, naszego zwycięstwa, naszego życia na wieki w Bożej Królewskiej Miłości – wyjaśnił ks. kardynał.

Przypomniał historię koronacji Figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Zaznaczył, że głównymi protagonistami koronacji byli ludzie święci. Powiedział, że o koronację zabiegał ks. bp Karol Wojtyła, dziś błogosławiony. Zgodę wyraził Papież Jan XXIII, również błogosławiony. Koronacji dokonał Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński.

Ks. kard Stanisław Dziwisz przypomniał słowa ks. bp. Karola Wojtyły wypowiedziane po koronacji Pani Ludźmierskiej 15 sierpnia 1963 r.

„Wtedy rozpoczęło się Jej Królowanie w naszych duszach, w myślach, słowach i uczynkach, w małżeństwie, w życiu rodzinnym i wychowaniu dzieci, w obyczajach młodzieży, w pracy na polu, w warsztatach, biurach czy fabrykach – we wszystkim wreszcie, czego tknie człowiek wierzący i prawdziwy czciciel Maryi” – cytował ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Akt koronacji miał otworzyć przed Maryją przestrzeń ludzkich serc, domostw i środowisk, aby przeniknął je duch Ewangelii. Ks. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że w czasie koronacji nasz kraj znajdował się w trudnych warunkach totalitarnego systemu ateistycznego. Wówczas wierny lud zachował wiarę w sercu i oparł się przemocy – dodał metropolita krakowski. Przypomniał także rolę, jaką odegrał w tamtych czasach Kościół katolicki.

– Kościół stanowił przestrzeń wolności i prawdy, poszanowania godności człowieka, brony autentycznej polskiej kultury.  W tamtych czasach Bóg dał ludowi pasterzy na miarę potężnych wyzwań jakie stanęły przed wspólnotą wierzących. Takim pasterzem okazał się Prymas Tysiąclecia  oraz metropolita krakowski, który na naszej ziemi dorastał – o czym nie wiedział – do jeszcze większej służby, do przyjęcia jeszcze większej odpowiedzialności z Kościół Powszechny – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski mówił także o znaczeniu obecności Maryi na ziemi w licznych sanktuariach. Jak powiedział znajdują się one na całym świecie, także na polskiej ziemi, w tym od ponad 600 lat w Ludźmierzu. Maryja z Ludźmierza cieszy się nieprzerwaną miłością, czcią i oddaniem wiernego jej ludu. To Ona pokazuje na scenariusz naszego życia – powiedział ks. kardynał.

– Matka Boża zawsze prowadzi ludzi do świętości, prowadzi nas do swego Syna, do pójścia za nim do włączenia się w Jego misję zbawienia świata w konkretnych warunkach życia. To jest nasz scenariusz świętości – dodał ks. kard.  Stanisław Dziwisz.

Podczas uroczystości ks. kard. Stanisław Dziwisz powierzył Matce Bożej Ludźmierskiej organizację obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r.,  kustoszowi sanktuarium natomiast przekazał pierścień Papieża Jana Pawła II.

Dzisiejsze obchody jubileuszu w sanktuarium ludźmierskim są zwieńczeniem trzechletnich przygotowań wszystkich czcicieli Królowej Podhala. Był to czas refleksji i modlitwy – powiedział proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej ks. prałat Tadeusz Juchas.

Uroczysty odpust zakończy się w godzinę Apelu Jasnogórskiego zasłonięciem cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Obecna świątynia, powstała w II połowie XIX w na miejscu rozebranego drewnianego Kościoła z którego przeniesiono ołtarz z cudowna figurą.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl