Łódzkie. Barwna procesja z tysiącami wiernych przeszła ulicami Łowicza

Tysiące wiernych i turystów uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu. Religijne wydarzenie w tym mieście wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jednocześnie barwnym, folklorystycznym widowiskiem.

Łowicka procesja oraz towarzyszący jej kolorowy korowód w tradycyjnych regionalnych pasiakach i ludowy festyn od lat w dniu święta Bożego Ciała przyciąga do Łowicza tłumy wiernych z całej Polski, a także zagranicznych gości. W tym mieście odbywają się bowiem największe i najbarwniejsze uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu w regionie łódzkim. Ze względu na szczególną, kultywowaną od lat ludową oprawę, wydarzenia w Łowiczu związane z tym świętem uznawane są też za najsłynniejsze w kraju.

W czwartek tradycyjnie rozpoczęły się one od Mszy św. w łowickiej Bazylice Katedralnej celebrowanej przez ordynariusza diecezji łowickiej ks. bp. Andrzeja Franciszka Dziubę.

„Mamy tworzyć jedno ciało; bierzemy z jednego chleba i w tym chlebie mamy być jednością. Nie powinno nas nic dzielić. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba – mówił Jezus Chrystus. Zechciejmy te krótkie myśli wziąć z sobą na procesję. Te myśli będą ubogacone czterema ewangeliami, nad którymi pochylimy się przy czwartym ołtarzu” – mówił w krótkiej homilii duszpasterz.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli w procesji do zlokalizowanych w centrum miasta czterech ołtarzy – przyozdobionych polnymi kwiatami, zbożami, brzozowymi gałązkami i nawiązujących bezpośrednio do folkloru tych ziem.

Droga była bardzo barwna – monstrancję w kształcie pelikana będącego herbem Łowicza oraz parafialne chorągwie adorowali mężczyźni w tradycyjnych regionalnych strojach Księżaków Łowickich, m.in. z charakterystycznymi pasiastymi spodniami i pasem, a trasę ubarwiały kwiatami dzieci oraz kobiety ubrane w białe koszule z łowickimi wyszywankami, wielobarwne pasiaste spódnice, korale, kwieciste chusty i wianki.

Orszakowi Najświętszego Sakramentu towarzyszyły również wyszywane ręcznie sztandary oraz figury i obrazy, grupa rekonstrukcyjna dawnego wojska, a także orkiestra i ludowy chór.

W 2014 r. łowicka procesja Bożego Ciała – ze względu na szczególną oprawę – została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To święto jest głęboko zakorzenione jest w tradycji Łowicza i celebrowane właściwie od kiedy zostało wprowadzone do Polski w XIV w. Uroczystość odbywa się według kultywowanej od lat w niezmienionej formie tradycji.

W czwartek do Łowicza przyjechały rodziny nie tylko z woj. łódzkiego.

„Jesteśmy co roku, bo w tym miejscu to święto ma wyjątkową oprawę, jak nigdzie indziej” – powiedziała PAP pani Anna z Konina. Wierni podkreślali, że w tym miejscu „można uśmiechać się i radować w modlitwie”.

Na eucharystycznym szklaku słychać było też rozmowy po angielsku, włosku, niemiecku, czy japoński. Modlitwy przy ołtarzach były odprawiane w kilku językach i gwarach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl