Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II i 36. rocznicę inauguracji jego pontyfikatu odbyły się uroczystości, m.in. w Wadowicach, Warszawie, Częstochowie, Krakowie czy Łagiewnikach.

Szczególne obchody odbyły się w rzymskim Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia. Tamtejszym uroczystościom towarzyszyło hasło: „Rodzino, stań się tym, czym jesteś!”. Św. Jan Paweł II został patronem kaplicy kliniki Gemelli (był w tej klinice wielokrotnie hospitalizowany). Tam podczas specjalnej uroczystości zostały również umieszczone relikwie nowego świętego.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież Franciszek apelował do wiernych, by pamiętali o dziedzictwie duchowym św. Jana Pawła II.

– Jan Paweł II zachęcał wszystkich, by otworzyli drzwi Chrystusowi; podczas pierwszej wizyty w waszej Ojczyźnie prosił Ducha Świętego, by zstąpił i odnowił oblicze polskiej ziemi; przypomniał całemu światu tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Niech Jego duchowe dziedzictwo nie pójdzie w zapomnienie, lecz inspiruje nas do przemyśleń i konkretnych działań dla dobra Kościoła, rodziny, społeczności. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!powiedział Ojciec św. Franciszek do Polaków zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie. 

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Mszy św. dziękczynnej za dar kanonizacji św. Jana Pawła II (połączonej z Procesją Światła) przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

W homilii przypomniał, że należymy do pokolenia, którego przewodnikiem jest św. Jan Paweł II. Wymienił trzy etapy naszego spotkania z naszym Wielkim Rodakiem: jego posługa jako  kard. Karola Wojtyły w kościele krakowskim, posługa papieska i ta szczególna, która rozpoczęła się w chwili jego błogosławionej śmierci.

– Rozpoczął się czas jego duchowej, jeszcze głębszej obecności w życiu Kościoła, w życiu milionów uczniów Jezusa Chrystusa. W tym czasie uświadomiliśmy sobie, że żył z nami, służył nam i przewodził nam święty człowiek, święty pasterz w jego osobie. W jego służbie i świętości spełniła się obietnica Boga przekazana przez proroka Jeremiasza: Dam wam pasterzy według mego serca – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Transmisję krakowskich uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Dziś Bazylice w Wadowicach, o godzinie 18.00, odprawiona została Msza św. z procesją światła i relikwiami św. Jana Pawła II. Z kolei ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP poświęcił kościół pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu. Świątynia jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przeżywamy po raz pierwszy. Ks. prof. Waldemar Chrostowski powiedział, że tego dnia musimy pamiętać nie tylko, kim był św. Jan Paweł II, ale także, czego dokonał w historii Kościoła.

– Nie jest to data przypadkowa, lecz pochodzi stąd, że właśnie 22 października 1978 roku miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Oznaczała ona rzeczywisty początek nowego pontyfikatu. To jest zachęta do tego, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na osobę Jana Pawła II, ale żebyśmy zwrócili uwagę na cały pontyfikat i na jego błogosławione owoce. Pontyfikat trwał 26 i pół roku, trzeci co do długości pontyfikat w dziejach Kościołapowiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl