Liban oczekuje na Benedykta XVI

Dziś Ojciec św. rozpocznie swoją 24 zagraniczną podróż apostolską. Za niespełna kilka godzin odbędzie się ceremonia powitalna Ojca św. na międzynarodowym lotnisku Rafik Hariri w Bejrucie. Papież wygłosi tam przemówienie. W Bejrucie trwają ostatnie przygotowania przed przybyciem Papieża. Widać flagi Watykanu i Libanu. Będzie to trzydniowa pielgrzymka w to miejsce.

W Bejrucie obecni są oo. redemptoryści. Jak relacjonują – ludzie z nadzieją i radością oczekują przybycia Papieża. – Lud, który tu mieszka czeka na Ojca św. i jego słowa –  powiedział o. Jan Król.  Dodał, że już na lotnisku widać wiele oznak oczekiwania na Ojca św. Rozwieszone są billboardy i plakaty. Widoczne są hasła pielgrzymki Pax Vobis – Pokój Wam oraz duże portrety Ojca św.

Trwają ostatnie prace przy ołtarzu, gdzie odbędą się główne uroczystości z udziałem Benedykta XVI. Widać flagi Watykanu i Libanu – powiedział o. Zdzisław Klafka. Dodał, że w Bejrucie panuje spokój i oczekiwanie. Ludność katolicka wyraża radość z wizyty Benedykta XVI. – Jest to bardzo ważne dla tych ludzi, oczy całego świata będą zwrócone w ich stronę – powiedział o. Zdzisław Klafka.

O. Andrzej Wodka zwraca uwagę na ducha tolerancji i życzliwości, z którym spotykają się katolicy w kraju islamskim oraz na architekturę Bejrutu łączącą nowoczesne rozwiązania ze starymi budynkami noszącymi znamiona wojny. Klimat jest spokojny i przyjazny, jest duża szkoła, są kościoły katolickie – powiedział o. Andrzej Wodka. – Nawet gdybyśmy nie widzieli tych kościołów, to na Anioł Pański słychać subtelne bicie dzwonów – dodaje o. Zdzisław Klafka.

O. Zdzisław Klafka  zwrócił również uwagę na pamięć Libańczyków o Janie Pawle II. – Znamienne jest to, że tam gdzie jest Benedykt XVI wraca się pamięcią do Wielkiego Polaka Jana Pawła II – powiedział o. Zdzisław. Wyjaśnił, że przed kościołem św. Eliasza w Bejrucie stoi piękny pomnik Jana Pawła II i że Polacy są tam kojarzeni właśnie z postacią naszego Wielkiego Rodaka, który jest tam żywo obecny.

O. Zdzisław Klafka przypomina, że rangę papieskiej wizyty podnosi fakt, że właśnie podczas tej wizyty Ojciec św. podpisze adhrotację apostolską będącej owocem Zgromadzenia Specjalnego dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów. O. Zdzisław Klafka powiedział, że podkreśla ona dwa aspekty: komunię i świadectwo. Komunii potrzebują żyjący tam katolicy, którzy często płacą daninę krwi za swoją wiarę w Chrystusa. – Ojciec święty będzie chciał dodać im odwagi, by pomimo wszystko nie wyjeżdżali – powiedział o. Zdzisław Klafka. Dodał, że pielgrzymi, którzy przyjeżdżają do Libanu mają za zadanie umacniać w wierze żyjących tam katolików.

O. Jan Król zwraca uwagę, że pragnienie umacniania w wierze jest celem pielgrzymki Ojca św. Benedykta XVI. – Papież nie przybywa opowiadać się po którejkolwiek ze stron, ale by umacniać braci w wierze – powiedział o. Jan Król. O. Andrzej Wodka dodał, że nie sprawdzają się spekulacje zachodniej prasy, która w kontekście syryjskim pisze o niepokoju, który ma rzekomo towarzyszyć papieskiej wizycie Libanie.

 

Relacjonują o. Jan Król CSsR, o. Zdzisław Klafka CSsR, o. Andrzej Wodka CSsR

Pobierz Pobierz

***

Wizyta Ojca św. Benedykta XVI w Libanie będzie jego 25. zagraniczną pielgrzymką. Jednocześnie pierwszą podróżą Papieża na Bliski Wschód po wybuchu tzw. arabskiej wiosny, tj. protestów, w wyniku których w kilku państwach doszło do obalenia dotychczasowych władz.

W piątek o godzinie 12:35 samolot z Ojcem święty wyląduje na międzynarodowym lotnisku im. Rafika Haririego w Bejrucie. Tam odbędzie się ceremonia powitania, podczas której Papież wygłosi przemówienie.

Wieczorem Ojciec Św. Benedykt XVI uda się do Bazyliki Św. Pawła w Harissie, gdzie o godz. 16.50 podpisze posynodalną adhortację apostolską. Papieska wizyta zakończy się w niedzielę po spotkaniu ekumenicznym w siedzibie katolickiego patriarchatu syryjskiego w Charfeh. Pielgrzymkę transmitować będą Radio Maryja i TV Trwam

 

Szczegółowy program wizyty Ojca św. w Libanie 

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl