Ks. Marcin Iżycki został nowym dyrektorem Caritas Polska

Ks. Marcin Iżycki został nowym dyrektorem Caritas Polska. Wyboru dokonali księża biskupi zgromadzeni na 376. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem.

Ks. Iżycki zastąpi ks. Mariana Subocza, który pełnił funkcję dyrektora Caritas Polska od 2007 r. – poinformowało PAP biuro prasowe KEP.

Nowy dyrektor Caritas Polska jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. W latach 2006-2008 r. był organizatorem i pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” KEP. Od 2007 r. jest dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, a od 2010 r. pracuje także w kurii biskupiej jako delegat biskupa ds. misji i dyrektor wydziału misyjnego. Ks. Iżycki od 2011 r.  jest dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej, a od 2013 r. pełni funkcję krajowego duszpasterza służb skarbowych i służby celnej w strukturach KEP.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana w 1989 r., koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Caritas udziela również pomocy humanitarnej ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

PAP/RIRM

drukuj