fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. bp Bronakowski: Potrzebujemy świadectwa ludzi, którzy nie piją

Potrzebujemy odważnego świadectwa ludzi, którzy nie piją, potrzebujemy więcej entuzjazmu i waleczności osób praktykujących trzeźwość, aby przezwyciężać dominację upijających się i promujących pijacki styl życia – podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W przekazanym PAP komunikacie przez sekretariat Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w związku z 52. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce w dniach od 3 do 9 marca, ks. bp Bronakowski, nawiązując do hasła roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”, podkreśla, że „potrzebujemy otwarcia na dary Ducha Świętego, które czynią z nas mężnych świadków tego, jak piękne jest życie chrześcijańskie, a więc życie trzeźwe, wolne od różnorodnych zniewoleń”.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce poprzedzi sympozjum w Toruniu w dniach 25-26 lutego pt. „Młodzi trzeźwi i wolni”.

W ocenie ks. bp. Bronakowskiego, problemem naszych czasów jest to, że „ludzie dobrzy żyją w cieniu tych, którzy czynią zło”.

„To odnosi się do spraw wiary, ale też spraw związanych z trzeźwością. Pewni siebie, bezwzględni, krzykliwi są ci, którzy uważają alkohol za konieczny do życia, a upijanie się za podstawowe prawo człowieka, wypływające z prawa do wolności. Dlatego potrzebujemy odważnego świadectwa ludzi, którzy nie piją, potrzebujemy więcej entuzjazmu i waleczności osób praktykujących trzeźwość, aby przezwyciężać tę dominację upijających się i promujących pijacki styl życia” – podkreśla ks. Biskup w przekazanym komunikacie.

Nawiązując do dokumentu końcowego XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, ks. bp Bronakowski zwraca uwagę, że odwołuje się on do trudnej sytuacji, w jakiej żyją młodzi i mówi o konieczności ich słuchania.

„To właśnie pełne zrozumienia i wczuwania się słuchanie, wraz z pokorą i cierpliwością dorosłych, a także unikanie >>przygotowanych odpowiedzi i szybkich przepisów<<, pozwala prowadzić prawdziwy dialog z młodzieżą. Młodzi chcą być >>wysłuchani, uznani<<, chcą, >>aby im towarzyszyć<<. Pragną również, aby ich głos był >>uznany za ciekawy i pożyteczny na płaszczyźnie społecznej i kościelnej<<. Stąd jawi się przed nami ważne zadanie wiernego towarzyszenia młodym nie tylko we wspólnotach parafialnych, ale wszędzie tam, gdzie rozstrzyga się ich teraźniejszość i przyszłość. Mamy im towarzyszyć na wzór Chrystusa” – zaznaczył ks. bp Bronakowski.

Dodał też, że Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, wsłuchując się w głos Synodu Biskupów i wypełniając zalecenia Narodowego Programu Trzeźwości, w tym roku duszpasterskim pragnie szczególnie podkreślić odpowiedzialność za trzeźwość młodych.

„Naszym działaniom przyświecać będzie hasło >>Młodzi trzeźwi i wolni<<” – powiedział.

Zdaniem ks. bp. Bronakowskiego, należy pamiętać, że to rodzina jest najlepszym środowiskiem kształtowania trzeźwości.

„Tę misję trzeba zacząć jak najwcześniej. I nie chodzi tylko o piękne słowa ojców czy matek. Chodzi przede wszystkim o świadectwo, o pokazanie czynami i własnymi decyzjami, że życie bez alkoholu jest piękne. Chodzi też o to, aby rodzice zdawali sobie sprawę z powołania, jakim zostali przez Boga obdarowani. Jeżeli stworzą dzieciom prawdziwie chrześcijańską rodzinę, w której jest miejsce na wspólną modlitwę, udział we mszy św., otwartą rozmowę, wzajemne zaufanie i szacunek, to w takim domu dzieci będą wzrastać w warunkach, które znacząco ograniczą możliwość ich uzależnienia, ale też innych problemów życiowych” – podkreśla hierarcha.

Dodaje jednocześnie, że uzależnienie jest zawsze wynikiem „ludzkiego zagubienia, bezradności wobec życia”. Dobra, kochająca matka, wspierana przez odpowiedzialnego, obecnego w domu ojca, może uczynić wiele, aby uchronić dzieci przed takim losem”.

Członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. Marek Dziewiecki podkreśla, że „w odniesieniu do dzieci i młodzieży cnota trzeźwości nie dotyczy jedynie zachowania abstynencji od alkoholu, lecz oznacza wolność od wszystkiego, co szkodzi i co oddala od szczęścia”.

W kolejnym roku realizacji Narodowego Programu Trzeźwości Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych „pragnie nadal intensywnie promować zawarte w nim treści, jak również pozyskiwać coraz więcej osób, wspólnot, instytucji, ruchów i stowarzyszeń, które zaangażują się we wspólne budowanie trzeźwej Ojczyzny”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl