Ks. abp Tokarczuk spocznie w podziemiach przemyskiej archikatedry

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe ks. abp. Ignacego Tokarczuka. O godz. 11:00 w Radiu Maryja i TV Trwam rozpocznie się transmisja Mszy św.

Homilię wygłosi ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan. Po Eucharystii ciało pierwszego metropolity przemyskiego zostanie złożone w krypcie w podziemiach archikatedry przemyskiej, gdzie pochowani są jego poprzednicy m.in. bp Franciszek Barda.

Wierni diecezji przemyskiej modlili się w intencji zmarłego abp. przedwczoraj i sobotę podczas Mszy świętych.  Natomiast wczoraj o godz. 12.00 ciało zmarłego arcybiskupa zostało przewiezione do domu biskupiego w Przemyślu. Przez trzy godziny wierni mieli możliwość  indywidualnej modlitwy.

Następnie trumna z ciałem została w uroczysty sposób przewieziona do Katedry przemyskiej, gdzie o godz. 15.30 rozpoczęła się Msza św. żałobna. Eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. Homilię wygłosił ks. bp Edward Frankowski, sandomierski biskup pomocniczy. Powiedział, że ks. abp Ignacy Tokarczuk pozostawił trwałe dziedzictwo odważnej gorliwej służby  w sercach ludzi i krajobrazie tej diecezji w którą wpisały się licznie zbudowane świątynie. Dodał, że ks. abp jest jednym z najwybitniejszych hierarchów kościoła – mężem stanu.

– Polska miała trzech mężów stanu: Sługę Bożego obecnie błogosławionego  Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego  oraz abp. Ignacego Tokarczuka. Przy nim kultywowano ideały Polski niepodległej i obronę Narodu przed bezprawiem komunistycznym.  Pomagał budzić niezależność społeczeństwa w oparciu  o struktury diecezjalnego Kościoła wbrew woli komunizmu. Przyczynił się  do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pełnej suwerenności  – powiedział ks. bo Edward Frankowski.

Ks. bp Edward Frankowski przypomniał także ostatnie spotkanie z byłym metropolitą przemyskim i jego słowa, które stanowią swoistego rodzaju testament.

– Powiedział takie słowa: proszę serdecznie pozdrowić Ojca Dyrektora Radia Maryja i wszystkie osoby, które tworzą Radio Maryja, TV Trwam, Nasz Dziennik i WSKSIM w Toruniu. Prosił abym to wszystkim powiedział, że musimy obronić TV Trwam i pozostałe toruńskie media – musimy obronić. Powiedział to z dużym wysiłkiem . To była jego ostatnia wola –  jakby testament. Mówił też o Stalowej Woli, o walce z Krzyżem – powiedział ks. bp Edward Frankowski.

Arcybiskup-senior ks. abp Ignacy Tokarczuk przewodził diecezji przemyskiej w latach 1965 –1993, zmarł w sobotę w wieku 95. lat. Ks. abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. Święceń biskupich udzielił mu w 1966 r. ks. kard. Stefan Wyszyński. Był doktorem filozofii; wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie i KUL.  W 2006 roku został kawalerem orderu orła białego.

Był człowiekiem bardzo ciepłym, niepokornym, wiernym prawdzie – tak wspomina ks. abp. Ignacego Tokarczuka jego bratanek dr Stanisław Tokarczuk – prezes Familijnego Stowarzyszenia Zbarażan. Za swoją nieustępliwość ks. abp był prześladowany przez komunistyczne władze. Otrzymał Order Orła Białego. Jego imię noszą dwie szkoły w Polsce: w Przemyślu i Końskiem.

Bardzo żywo interesował się kresami, wspierał swoją rodzinną parafię w Zbarażu. Wspomógł działania przy poświęceniu Kościoła w Tarnopolu. Jedynemu Muzeum Kresowemu w Żarach przekazał insygnia władzy biskupiej: mitrę i pastorał, książki oraz pamiątki.

Jak powiedział dr Stanisław Tokarczuk – trwają ostatnie prace nad filmem o życiu ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Będą w nim zaprezentowane wszystkie książki ks. abp. oraz publikacje o nim. Znajdzie się w nim także rozmowa z ks. abp, wspomnienia z wieku młodzieńczego, a także wszystko o jego działalności duszpasterskiej i administracyjnej w diecezji. Jak przypomina dr Stanisław Tokarczuk jest to prawie 500 świątyń i 200 parafii. Ks. abp Ignacy Tokarczuk zawsze ciepło wypowiadał się o Radiu Maryja i TV Trwam, na falach eteru których wierni modlili się o jego zdrowie.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl